Sivrisinekler insanı neden sokar? Dünyada yaklaşık olarak üç bin sivrisinek türü olduğu bilinmektedir. Bunların çoğu insanlara saldırmaz. İnsanların kanlarını emerek yaşayan sivrisinek türlerinin sadece dişileri kan emmektedir. Dişiler de insanların kanlarını kendi yumurtalarını üretebilmek için protein sağlayabilmek amacı ile emmektedirler.

Sivrisinekler

Birçok cinste dişi sivrisinekler en azından ilk yumurtalarını kana ihtiyaç duymadan üretebilmektedir. Ancak sonraki yumurtaları için kana ihtiyaçları vardır. Buldukları her canlının kanını emmektedirler. Deniz yüzeyine gelen balıkları dahi emmektedirler. Erkekler ise çiçek özleri ile beslenmektedir. Yumurta üretme gibi bir sorunları olmadığı için biz insanları sokmazlar.

Sivrisinekler

Dişi sivrisinekler avlarının yerlerini duyargaları ve üç çift bacaklarındaki bulunan alıcılar ile bulurlar.

Alıcılarla nem, ter ve ısı özelliklerini saptarlar. Sivrisineğin duyargaları bir santigradın binde biri kadar sıcaklık değişimlerini algılayabilecek derecede hassastır. Dişi sivrisinekler insanın nefes verirken çıkarmış olduğu karbondioksit bulutu içerisinde, ileri ve geri hareketler yaparak bu bilgileri değerlendirir ve avın yararlı olacağına karar verirse harekete geçerler. Bazı insanların, bana sivrisinek dokunmaz demelerinin sebebi ise ter ve nefes kokularının, sivrisinek için cazip ve özendirici olmamasından dolayıdır.

Sivrisinekler

Sivrisinek düşünüldüğü gibi içi delik ve sivri uçlu bir boruyu derinize sokarak kanınızı emmez. Ağzın altında bulunan kesede iki adet tüp, iki de neşter olarak kullandığı estere ağızlı bıçak bulunmaktadır. İlk önce bıçaklarla deride delik açar ve sonrasında tüplerden biri ile tükürüklerini bu deliğin içine akıtır. Bu tükürük insan kanının pıhtılaşmasını önler, böylelikle ikinci tüpü sokarak sıvı kanı fark ettirmeden rahatlıkla emerler. Bir dakika (1) içinde fark etmediyseniz, deposunu sizin kanınızla doldurur ve kafayı bulmuş bir halde derinizden ayrılır.

Sivrisinekleri tahrik eden şey ise, nefesinizdeki karbondioksit oranı ile derinizdeki ısı ve nem oranı olduğu için, özellikle de gece saatlerinde sivrisinek saldırılarını geçiştirmek adına, çok sık nefes alıp vermenize neden olacak hareketler yapmamanız, teninizi serin ve kuru tutmanız gerekmektedir.

AYRICA BUNLARI DA OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ:

Sporda Motivasyon

20 Haftalık Hızlı Başlangıç

Damarlar Neden Mavidir?

Kahve Aşkına! Okurken Gözlerinizden Kalpler Çıkaracak En Lezzetli Kahve Tarifleri

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz