Uyku nedir? Uyku insan hayatında sırrı daha tam olarak çözülememiş garip bir olaydır diyebiliriz. Uyuyan bir insanda aşağıdaki durumlar gözlemlenmektedir.

  • Yatarak uyur.
  • Gözleri kapalıdır.
  • Yüksek bir ses olmadıkça, hiçbir şeyi duymaz.
  • Yavaş ve ritmik olarak nefes almaktadır.
  • Adaleler tamamen gevşer.
  • Bir veya iki saate bir kendi vücudunu elleri ile kontrol etmektedir.
  • Kalp atışı yavaşlar.
  • Beyinde rüya denilen ilginç olaylar yaşanır.

Uykuda olan bir insan ile komada olan bir insan arasındaki en önemli fark ise, uykuda olan kişinin dışarıdan müdahale ile uyandırılabilir olmasıdır. Vahşi doğada yaşayan canlılar için bu düzgün ve etrafa karşı ilgisiz, 7-8 saatlik uyku periyotları pek de mümkün görünmemektedir. Bu durumun insanın evrimi süresince meydana geldiği düşünülmektedir.

Kuşlar, sürüngenler ve memeliler de uyumaktadır. Onlar da tıpkı bizim gibi uykularında çevreleri ile ilişkilerini keserler, ancak onlarda bu kısa bir süre içindir. Bazı balık ve kurbağa gibi suda ve karada yaşayabilenlerin de belli sürelerde aktivitelerini yavaşlattıkları, ancak hiçbir zaman çevre ile ilgilerini kesmedikleri bilinmektedir. Böceklerde ise bu durum yani uyuyup uyumadıkları bilinmemektedir. Fakat onların da bazıları gece, bazıları da gündüz hareketsiz kalmaktadır.

Beyin dalgaları üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, sürüngenlerin rüya görmedikleri, kuşların çok az ve memelilerin de hepsinin uyku sırasında rüya gördükleri gözlemlenmiştir. İnekler ayakta uyurken değil, yatarken rüya görebilmektedir. Hayvanların uyku süreçleri farklıdır. Örnek olarak, insan bir defa ve uzun süre uyurken, köpekler kısa aralıklarla bütün gün uyumaktadır. Hayvanların bazılar uyumak için geceyi bazıları da gündüzü tercih etmektedir.

Ayrıca insanların uyku ihtiyacı yaşlandıkça azalmaktadır. Yeni doğan bir bebeğin uyku ihtiyacı günde 20 saat iken, dört yaşında 12 saat ve 18 yaşında 10 saate düşmektedir. Yetişkinler uyku için 7-8 saate ihtiyaç duymaktadır ama 5-6 saat de yetmektedir.

Neden uyuyoruz adlı yazımıza gitmek için TIKLAYIN

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz