Vücut ısıyı nasıl ayarlıyor? Vücudumuzun ısısını koruması için kış aylarında kalın giyinerek yardımcı oluruz ancak yaz aylarında üzerimizden bir şey çıkaramayacağımız için vücut kendi ısısını nasıl ayarlıyor diye merak ediyorsunuzdur.

Yaz aylarında vücudumuz ısısını terleme yolu ile korur ve ayarlar. Beynimizde terlemeyi düzenleyen özel bir bez bulunmaktadır. Bunun adı da hipotalamus. Derimizin altında yumak görünümlü 2 milyon ter bezi ve bu bezlerin her santimetrekaresinde 400 ince kanal vardır. Çevredeki ısının artması ile beyin, ciltteki ter bezlerini uyarır. Bu ter bezleri de ince kanallar yoluyla, deri üzerinde gözle görülemeyecek kadar az bir sıvı salgılar. Cildin üstüne çıkan bu sıvı buharlaşırken vücudun ısısını da alır.

Göz ile görülen ve görülemeyen olmak üzere iki çeşit terleme vardır. Nefes verirken de terleriz. Bu sırada çıkan su buharı gözle görülmemektedir. Diğeri ise yüzümüzde, ensemizde ve en çok da koltuk altımızda yoğun olarak bulunan ter bezlerinin salgıları sonucunda oluşan terlemedir. Bu şekilde vücudumuzun soğuması sağlanmış olur. Kimileri sıcak yaz günleri sever, kimileri de kapalı günleri sevmektedir. Bunun tıbbi bir açıklaması var mıdır diye soruyorsanız, tıbbi olarak değil ancak basit bir açıklaması bulunmaktadır.

Her insanın vücut ısısı, yani önceden ayarlanmış ortalama vücut ısısı aynı değildir. Vücudu 36 dereceye ayarlanmış bir insan, 38 dereceye ayarlanmış bir insana göre çevresindeki sıcaklık yükselmelerine daha hassastır. Terleme ve dolaşım sistemlerinin termostat düğmesi daha düşük derecelere ayarlanmış insanlar, düşük çevre sıcaklıklarında kendilerini daha rahat hissetmektedirler.

Burası da hoşunuza gidebilir

Kadın & Çocuk Blogu

VenEraX

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz