Yeşil ot yiyen ineğin sütü neden beyazdır? Hayvanların yemiş oldukları gıdaların renklerinin, nereden çıkıyor olursa olsun, çıkan şeyin rengi ile bir alakası bulunmamaktadır. Buna da en iyi örnek inektir. Bir ineğin en çok yediği şey yeşil renkli otlardır. Bu yemiş oldukları otlar, ineğin dört odalı midesinde çözülür ve moleküllere ayrılır, moleküllerin renkleri yoktur. Sütün renginin beyaz olmasının nedeni de, içerisinde çözünmüş halde bulunan kalsiyum kasinattır (Calcium caseinate).

Yeşil Ot Yiyen İneğin Sütü Neden Beyazdır?

Yeşil ot yiyen ineğin

Dışkı neden kahverengi, idrar neden sarı renktedir diye soruyorsanız. Dışkının kahverengi olmasının nedeni, bağırsaklarda hazmı sağlayan sıvılar, özellikle de safra suyundandır. Safra suyu yeşil renktedir ancak gıdalar ile karıştıkça kahverengini almaktadır. Bu nedenle de dışkı bazen yeşilimsi olabilmektedir. Az da olsa tükettiğimiz gıdalar dışkının rengini etkileyebilmektedir. Örnek olarak, vücudumuz pancara koyu kırmızı rengini veren maddeyi bazen parçalayamaz ve pancarı tükettikten sonra da dışkı kırmızımsı bir renk alabilmektedir. Dışkıdaki renk, şekil ve kıvam değişikliklerinin çoğu son dönemlerde beslenme değişikliği veya geçici bir sindirim bozukluğuna dayanmaktadır. Fakat dışkı belirgin bir şekilde normalden açık,koyu bir renkte veya kanlı ise bu daha ciddi bir durumun göstergesidir. Bu durumda yapmanız gereken şey, hemen doktora başvurmaktır.

Yeşil ot yiyen ineğin

Vücudumuzdan çıkan sıvı maddelerin, idrar ve terin renginin de içilen sıvı maddenin rengi ve kimyasal yapısı ile bir alakası bulunmamaktadır. Katı veya sıvı olsun yemek borusundan içeri girip, sindirim sistemimizi geçen gıdalar eğer metabolizmada iyi bir şekilde parçalanamazlarsa bunun sonucunda dışkıda görülebilmektedir. Fakat idrar öyle değildir, idrar metabolik artıkların dolaşım sistemiyle taşınması ile böbreklerde oluşmaktadır. Hepinizin bildiği gibi idrarın normal rengi açık sarıdır. Bu renkte bir değişiklik varsa bir şeylerin yolunda, iyi gitmediğine işaret etmektedir. Böyle bir durumda da doktora gitmeniz gerekmektedir. Kahverengi ya da koyu renkte ise safra kesesi veya karaciğer problemi, kırmızı renkte ise enfeksiyon, iltihap ya da idrar sisteminde kanama olabilir demektir.

Yeşil ot yiyen ineğin

Fakat vücuttan atılan vitaminler ya da bazı doğal ve suni gıda boyaları da idrarda bunlara benzer renk değişikliklerine neden olabilmektedir. İdrarınızın rengi mavi ya da yeşil ise bunun nedeni gıda boyalarından dolayıdır. Endişe etmeniz gereken bir durum değildir, boyalar vücudunuza zarar vermeden gidecektir.

SEVEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ DİĞER YAZILAR:

Motivasyonunuzu Arttıracak Filmler

20 Haftalık Hızlı Başlangıç

Jet Lag Nedir?

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz