Yüzme yarışları kravl (serbest), kurbağalama, sırtüstü ve kelebek olmak üzere dört farklı kategoride yapılmaktadır. Uluslararası yüzme federasyonu kurulmadan önce başka ilginç kategoriler de bulunmaktaydı. Örnek olarak 1990 yılında Fransa’da Sen nehrinde yapılmış olan 200 metre engelli yarışında, yüzücüler sudaki direklere çıkıyor ve sandalların altından geçiyordu. Bilinen en eski yüzme şekli ise kurbağalama stilidir. Az enerji harcaması nedeniyle bu stil suda hayat kurtarmada ve keyif için de kullanılmaktadır.

İki kolu ileri uzatıp, suyun eller ile iki yandan geri çekilmesi, bu sırada bacakların da senkronize hareket etmesi, kurbağaların yüzüşüne benzediğinden dolayı bu adı almıştır. İlk zamanlarda kulaç tamamlandığında, nefes de kol hareketi başlamadan önce alındığı için bu arada hız çok azaldığından dolayı duraksayarak yüzülüyormuş gibi gözükmekteydi. Gelişen bu stilde şimdilerde nefes kolun geri çekiliş hareketinin tamamlanmasından hemen önce alınıyor ve yüzücüler de duraksamadan yüzebiliyor.

Kelebek stili ile kurbağalama stilinin arasındaki asıl fark ise kol hareketleridir. Kollar ileri hareketlerini suyun üstünden yaparlar. 1993 yılında ABD’de düzenlenen yarışta Henry Myers kurbağalama stili ile yüzmenin kurallara uygun olduğu konusunda ısrar etmiş ve yarışa kabul edilmiştir. Sonradan kelebek stili ayrı bir dal olarak yarışmalara eklenmiştir.

Başlangıçta yüzücüler ayaklarını kurbağalamada olduğu gibi yana hareket ettirirlerken sonra yunusların kuyruğunu çırptığı gibi çırpmaya başlamışlardır.

Sırtüstü yüzüş stili ise 20. yüzyılın başında gelişmeye başlamıştır. Bunda da başlangıçta kol ve ayak hareketleri kurbağalama stiline benzemekteydi. ABD’li Harry Hebner kravl stile benzer kol ve ayak hareketlerini geliştirmiştir ve bu şekilde yüzdüğü için kurallara uymadığı gerekçesi ile diskalifiye edilmiştir. Ancak sonrasında yapılan itirazlar sonucunda kurallarda sırtüstü bulunma dışında bir kısıtlama olmadığı ve bu stilin sırtüstü yüzme hızını daha da geliştirdiği anlaşılıp resmi olarak kabul edilmiştir ve Harry’nin madalyası verilmiştir.

Kravl yani serbest stilin, yüksek dalgalar ile mücadele edebilmek için Güney Pasifik yerlileri tarafından geliştirildiği düşünülmektedir. Tüm yüzüş stilleri arasında en hızlı olan bu stili Avustralyalılar 1902 yılında Avrupa’ya taşımıştır. Bu stil Amerika’ya ulaştığında ayaklar her kulaçtan önce 4 defa, sonrasında yanı 1917 yılında da iki kadın tarafından daha da geliştirilerek 6 defa çırpılmaya başlanmış ve sürat daha da artmıştır.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz