Çeşitli nedenlere bağlı olarak bağırsak duvarında meydana gelen, dışa doğru fıtıklaşmalardır. Peki divertikülit belirtileri nelerdir?

Divertikülit Belirtileri

  • Karın ağrısı
  • Diyare
  • Makatta kanama
  • Fistül oluşumu
  • Konstipasyon
  • Bağırsak tıkanması
  • Bağırsak yırtılması
  • Karın içi apse

Divertikülit

Divertikül nasıl oluşuyor?

Bağırsak içi basıncın zaman içerisinde yükselmesiyle divertikül gözlemlenebilir. Vücudumuza aldığımız besinler peristaltik hareketler sayesinde ileriye doğru gitmektedir. Ancak alınan besinlerde suyun az olması ileri itim hareketini güçleştireceğinden, bağırsak içi basıncın artmasına neden olur. Bu da bağırsak bölgesinde zaman içerisinde keseler halinde çıkıntılar oluşmasına yol açmaktadır.

Artan yaş faktörü divertiküllerin oluşumuna zemin hazırlar. 30-40’lı yaşlarda divertikül oluşma ihtimali %10-15 civarındayken, 55 yaşından sonra bu oran %25’e çıkmaktadır.

Hastalığın tanısında radyolojik tetkikler uygulanmaktadır. Kontrast adı verilen özel bir madde sayesinde organlardan rahatlıkla radyolojik inceleme yapılabilir. Böylece divertikül yapılar ve fistüller burada izlenerek tanısı konulabilir.

Bir diğer inceleme yöntemi ise kolonoskopidir. Bu endoskopik yöntem sayesinde bağırsak içinde oluşan divertikül yapılar incelenebilir. Ayrıca divertikülosis durumunda bilgisayarlı tomografiden de yararlanılmaktadır. Böylece hastaya daha az cerrahi girişim uygulanabilir.

Editörün Seçimi

İrritabl Bağırsak Sendromu

Sık Acıkmanın Nedenleri

vgr

Önceki İçerikKronik Granülamatöz Nedir?
Sonraki İçerik2019 Arnold Classic Europe: Etkinlik ve Sporcular
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz