Kullanılan her ürünün en makbulü ve sağlıklısı tabii ki kendi evimizde yaptığımızdır. Kullandığımız temizlik ürünlerinin içerisinde bulunan birçok kimyasal madde, cildimizin pH oranını değiştirdiği gibi içerisindeki sülfitlerle sağlığımız için tehlike saçabilmekte.

Evde kendi doğal sabunumuzu nasıl yapabileceğimizi adım adım sizlerle paylaştık. Doğal sabunumuzu yapmaya başlamadan önce faydalarından biraz bahsedelim. Bunları öğrendikten sonra yapmaya başlamak için hemen kollarınızı sıvayacağınıza inanıyoruz! 😊

Dışarıdaki sabunlara oranla evde kendi hazırlamış olduğumuz doğal sabunlar, daha güçlü yağ temizleme özelliğine sahiptir

Evde kendi

Doğal sabunlar, kullanıldığı bölgede pH dengesini düzenlemede vücuda yardımcı oluyor

Evde kendi

Cildi kuruttuğu düşünülse de aslında bu doğru değil. Hijyen kurallarına dikkat edilerek hazırlanan bir sabun, vücudun nem dengesini koruyor

Evde kendi

Ev yapımı sabunlar, saç temizliğinde kullanıldığında saç köklerini güçlendiriyor, saç dökülmelerini engelleyebiliyor

Evde kendi

Lavanta sabunu gibi rahatlatıcı özelliğe sahip olan sabunlar, ciltteki sivilcelerin de azalmasını sağlıyor

Evde kendi

Zeytinyağı sabunu gibi doğal yağlarla hazırlanmış olan sabunlar saçların da daha canlı ve ışıl ışıl olmasını sağlıyor

Evde kendi

Saçlardaki elektriklenmelerin önüne geçmek isteyenlerin de tercihi ev yapımı doğal sabunlardan yana olmakta

Evde kendi

Ev yapımı doğal sabun yapmanın püf noktaları nelerdir?
Evde kendi

Sabun yapımı zor gibi gözükse de doğru malzemeler ile bunu yapabilmeniz mümkün. Ancak unutmamanız gereken nokta, kullanacağınız malzemelerin sabunun kıvamını tutturabilmesi için verilen ölçütlerde kullanmanız gerektiğidir.

Harcadığınız tüm malzemeleri ve zamanı boşa sarf etmemek için sabunun yapımı sırasında kullanacağımız kostik adlı maddenin dikkatli bir şekilde, hatta odanın havalandırılarak ve koruyucu eldiven ve gözlük yardımıyla kullanılması gerekiyor.

Evde kendi

Hazırsanız evde kendi sabunumuzu yapmaya başlayalım.

Malzemeler:

 • 15 gr kostik soda (Temizlik malzemeleri satan dükkanlardan sabun yapımında kullanmak için temin edebilirsiniz. Ancak tehlikeli bir madde olduğundan cildinize asla doğrudan temas ettirmemeli ve çocuklar başta olmak üzere kimsenin ulaşamayacağı yerlerde kullanmalısınız.)
 • 30 ml saf su
 • 120 ml zeytinyağı
 • 10 ml lavanta yağı
 • Kurutulmuş lavanta çiçeği ve yaprakları

İhtiyacınız olan çeşitli araç-gereçler:

 • Gözlerinizi tam anlamıyla koruyan bir gözlük
 • Ellerinizi korumak için eldiven
 • El blenderi
 • Tahta kaşık
 • Tencere
 • Orta boy cam bir kase
 • Sabunlara şekiller vermek için kullanacağınız kalıplar

Evde kendi sabununuzu yapmadan önce sabunun ham maddesi kostik ile ilgili önemli bir uyarı:

Kostik veya diğer adıyla sodyum hidroksit, kimyasal olarak formülü NaOH’dır. İngilizce de Caustic Soda olarak da bilinmektedir. Caustic kelime anlamı yakıcı ve aşındırıcı anlamındadır. Direk cilt ile temasında cilt ile tepkimeye girmektedir.

Bu sebepten ötürü kostik sodayı kullanırken koruyucu ekipmanlarınızı kullanmayı ihmal etmemelisiniz.Cilde, göze ve solunum yollarına ciddi zararlar verebilen kostik kullanırken mutlaka gözlük ve eldiven takılmalı, dumanı asla içe çekilmemelidir. Güvenliğiniz için gözlerinizi tamamen koruyan bir gözlük ve ellerinize eldiven takmayı unutmayın.

Ayrıca Kostik Soda Kullanırken Dikkatli Olun  yazımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Evde kendi

Lavanta çiçekleriyle donattığımız mis kokulu doğal lavanta sabunu yapılışı

Öncelikle sabunu yapacağınız alanı bolca havalandırmış olduğunuzdan emin olun. Kostik kullanacağınız için asla kapalı alanda sabun yapmayı denemeyin.  Gözünüze koruyucu gözlüğünüzü ve elinize eldivenlerinizi takın.

Tüm bunları yaptıktan sonra artık güvenle doğal sabunumuzu yapmaya başlayabiliriz. Cam kaseyi alın ve içerisine kostik sodayı boşaltın. Etrafa sıçratmadan aktarmaya özen gösterin. Kostik sodanın üzerine saf suyu ekleyin.

Malzemeler birbirine iyice karışmalıdır, buna dikkat etmelisiniz. Ardından soğuması için bir süre bekletin. Hazırladığınız karışımdan duman çıkabilir, ancak bu normaldir, endişelenmenize gerek yok. Odayı havalandırmaya özen gösterin ve çıkan dumanı solumayın.

Evde kendi

Ardından tencereyi alın ve içerisine zeytinyağını aktardıktan sonra ocağa koyun. 40°C’ye ulaşıncaya dek yağı ısıtın. Karışım jelimsi bir kıvam almalıdır. Daha sonra içerisine kostik sodalı karışımı ekleyip el blenderi yardımıyla karışmasını sağlayın. Karışım jelimsi bir kıvama geldiğinde ise içerisine lavanta yağı ile kurutulmuş lavanta çiçeklerini ve yapraklarını ekleyerek karıştırın.

Evde kendi

Sabunu aktaracağınız kalıbı alarak içerisine biraz lavanta çiçeği koyun. Ardından karışımı kalıbın içerisine dökün. Son olarak kalıptaki karışımın üst kısmına da lavanta çiçeklerini serpiştirin ve soğumaya bırakın. Dilerseniz üzerini bir havlu yardımıyla örtebilir ve kalıbı 24 saat bu şekilde hiç kıpırdatmadan bekletebilirsiniz.

1 günün ardından sabununuzu kalıbın içinden çıkarın. Nemsiz bir ortamda 1-2 ay bu şekilde muhafaza edin ve ardından istediğiniz gibi kullanın. İşte bu kadar.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz