Doğru Algılama. Bireylerin birbirlerini anlamama olasılığı, anlama olasılığından çok daha yüksektir. Peki, insanlar neden birbirlerini anlamıyor?

Doğru Algılama

Doğru algılama ve bireyin algılama sürecindeki faktörler

Algı, bilişsel fonksiyonlarla gelişen bir süreci kapsamaktadır. Algılama ise bir olay üzerinde duyular yoluyla bilgi edinmektir. Algılama sırasında zihne gelen bilgiler, birtakım süzgeçlerden geçirilir ve bu sayede bilgilere biçim verilir.

Doğru Algılama

Kişinin gündelik yaşamında içerisinde bulunduğu durumu, beklentileri ve geçmiş yaşamı gibi çeşitli unsurlar algılama sürecini etkilemektedir.

Algılama sürecinde farklılığa neden olan bazı faktörler:

Doğru Algılama

Dışsal faktörler

  • Zıtlık (Kısa boylu kişilerin içerisinde uzun boylular hemen tanınır)
  • Ani değişiklikler (Bir kişinin saçını boyatması ya da kestirmesi hemen algılanır)
  • Hareketlilik (Otoparkta seyir halinde giden bir araç hemen algılanır)
  • Farklılık (Sokakta pijamayla gezen birisi hemen algılanır)

İçsel faktörler

İhtiyaçlar, amaçlar, motivasyon, inanışlar, değerler, tutumlar, hayaller, geçmişte yaşanan olaylar ve alışkanlıklar.

VenForLife

Önceki İçerikBeden Dili ve İletişim
Sonraki İçerikDoğru Soru Sorma
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz