İyi bir duruş, dik durmaktan daha fazlasını anlatan önemli bir konudur. Birçoğumuz vücut duruşuna yeterince dikkat etmediğinden sağlık problemlerini önemli düzeyde yaşayabiliyorlar. İşte, doğru duruş şekilleri

Doğru Durmak Neden Önemlidir?

Ayakta durma şekliniz ne kadar sağlıklı bir duruşa sahip olduğunuzu gösterir. Yanlış bir duruşun ardından ciddi bel ve diz ağrıları yaşayabilirsiniz.

Doğru Duruş Şekilleri - giphy downsized large

Omurganızın duruşu iyi bir duruş pozisyonuna sahip olup olmadığınızı gösterir. Boyun, sırt ve bel bölgesinde gerçekleşen ani hareket ve kazalar, önemli sorunlara sebebiyet verebilir.

Başınız aşağıda olmamalı, omuzlarınızın üstünde dik durmalıdır.

Genel duruşunuzu düzenlemek için yapabileceğiniz iyi metodlardan biri de, sık sık gerçekleştirdiğiniz aktiviteleri iyi gözlemleyebilmektir. Örneğin; televizyon izlerken, bulaşık yıkarken ve otururken vücut duruşunuzun nasıl olduğu ile alakalı olabilir.

Bazı insanlar her ne kadar buna dikkat etse de, rutin aktivitelerde gözden kaçan durumlar olabilmektir. Ayrıca aktif olmanın da vücut ve duruş sağlığı için büyük önemi vardır. Sürekli ilgilendiğiniz bir sporu yaparken hangi duruşları tercih ettiğinizi gözlemleyebilirsiniz.

Doğru Duruş Teknikleri

Otururken ve ofiste çalışırken;

  • Duruşunuzu sık sık kontrol edin.
  • Birçok insan evden çalışmaktadır. İşte, evde ya da okuldayken vakit geçiren insanlar zaman zaman kamburluk sorunuyla karşılaşabilmektedir. Bunun sebebi uzun süreli hareketsizlik, sürekli eğri oturmak, ağır iş koşulları olabilir.
  • Doğru oturmak için molaları aksatmamak ve sık sık mola vermek önerilebilir. Uzun süreli hareketsizlikten kaçınmak, kamburluğun oluşmasına engel olabilir.
  • Ofis veya ev içerisinde kısa yürüyüşler yapmak ya da en azından hava almaya çıkmak iyi bir alternatif olabilir.
  • Kas gerginliğini almak için bacak egzersizleri yapabilirsiniz. Spor ve egzersizler vücut duruşunu olumlu yönde etkileyecektir.
  • Omuzlarınızı gevşetin ve kendinizi kasmayın. Omuzları çok geriye çekmeyin, düşük omuz hareketi yapmayın ve dik durmaya kendinizi alıştırın.
  • Dirsekler vücuda yakın ve 90 ila 120 derece arasında bükülmelidir.
  • Koltuğunuz daima boyun, sırt ve bel bölgesini destekleyecek nitelikte olmalıdır.
  • Vücudunuzu aşırı sıkan, sizi rahatsız eden, duruşunuzu bozan giysileri tercih etmemelisiniz. Kıyafetler ne aşırı dar ne de aşırı bol olmalıdır.
  • Otururken kalça desteğini mutlaka sağlayın. Oturduğunuz zeminin çok sert olmamasına özen gösterin. Uyluklar ve kalça yere paralel olmalıdır.

Doğru Duruş Teknikleri

Kas iskelet sisteminizde büyük bir zorlanma yaşamıyorsanız, vücut eğrilikleriniz korunuyorsa, vücuda uygulanan ağırlık dengeliyse doğru bir duruşa sahipsiniz demektir. Baş ve göğüslerin dik, karın, kalça ve çenenin içe dönük olduğu bir duruşu tercih edin. Ayrıca ayak mesafesinin yaklaşık 15cm ve dizlerin de açık olmasına özen gösterin. Bu sayede doğru bir duruşa ulaşabilirsiniz.

Doğru Duruş Şekilleri adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Doğru Nefes Nasıl Alınır?

VenForLife

Önceki İçerikAndrea Thompson Log Lift Rekorunu Kırdı
Sonraki İçerikMilos Sarcev ve Kevin Levrone
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz