Doğru Soru Sorma. Soru sormak, önemli bir iletişim becerisidir. Doğru soru sorma; düşünmeyi ve sorgulamayı başlatır, kişilerin yaratıcılıklarını ortaya koymasına ve bireylerin kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine olanak sağlar.

Doğru Soru Sorma

Doğru soru sorma

Soru sorma; ilişkiyi zenginleştirir, bilgi almayı sağlar, merakın giderilmesine yardımcı olur ve konuya farklı bir bakış açısı kazandırır.

Soru sormanın neden ve amaçlarına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar:

Açık uçlu sorular

Bu tür soruların herhangi bir yönlendiriciliği yoktur. Konuşmayı sürdüren, bilgi almayı ve konuşmanın akıcılığını sağlarlar. Açık uçlu sorular dinleyenin dikkatini ölçer. Örneğin; ” şikayetlerinden biraz daha bahseder misin?”

Kapalı uçlu sorular

Evet-hayır, var-yok gibi kesin cevapları olan soruları kapsamaktadır. Birkaç kelimelik bilginin alınabileceği ve yanıtlayıcıyı da açık sorulara oranla daha az düşündüren soru tipidir. Kapalı uçlu sorularda konuşmanın akıcılığı açısından, karşılıklı diyalog kurularak ve göz teması kurarak sorular sorulmalıdır.

Yönlendirici sorular

Bu tür sorular genelde kişilerin ön yargısını belirttiğinden, görüşmeye de zarar vermektedir. Örneğin;” çocuğunuzu seviyorsunuz değil mi ?”

Sorulan soruların türü kadar anlamı ve zaman kavramı da önemlidir. Sorulacak sorular uygun şekilde ve zamanda sorulmalı, karşı tarafı sıkmamalıdır. Sorular açık ve anlaşılır olmalıdır. Kişilerin özel yaşantıları ile ilgili sorular sorulmamalı ve kişi cevabını bitirmeden başka soruya geçilmemelidir.

VenForLife

Önceki İçerikDoğru Algılama
Sonraki İçerikKendin Yap Fikirleri
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz