Günlük hayatta işlerimizi olumsuz yönde etkileyen duruş bozukluğu nasıl düzeltilir? İnsan postürüne yan taraftan baktığımızda, sırt hafif tümsek ve bel hafif çukur yapıdadır. Ancak zamanla vücuttaki eğriliklerin artması yüzünden çeşitli bel ve sırt ağrıları yaşayabilirsiniz.

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir? - Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir 2

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir?

Postür bozukluğu ya da kambur duruşu olarak ifade edilen bu sorunlar, gündelik yaşamımızı olumsuz etkilemektedir. Duruş bozukluğuna sebep olan ilk etken, kişinin fazla kiloya sahip olmasıdır. Karın bölgesinde oluşan yağlanma, karın kaslarında zayıflamaya ve bel çukurunda eğime neden olur. Bu da kifoza (kamburluğa) yol açar.

Duruş bozukluğu, yaşamımız boyunca bizi etkileyebilecek önemli bir sorundur. Yaptığımız her harekette postürün önemi oldukça fazladır. Duruş bozukluklarında yapısal faktörler ve kronik alışkanlıklar rol oynarken, asıl sebebin çoğu zaman fazla kilo alımı olduğu unutulmamalıdır.

Duruş bozukluklarında en sık karşılaşılan belirti, vücutta oluşan dayanılmaz ağrılardır. Postür bozukluklarına bağlı olarak aşağıdaki belirtileri yaşamanız muhtemeldir:

 1. Omuz ve kol ağrıları
 2. Bel ağrıları
 3. Kas ve bağ dokusunun gerilmesi
 4. Sinir sıkışmaları
 5. Bacaklarda, dizlerde ve ayaklarda ağrılar
 6. Kas yorgunluğu ve kuvvetsizliği
 7. Kambur durmak
 8. Kürek kemikleri çok geride yürümek
 9. Omuzların düşük ve öne salınmış olması 
 10. Hafif ağırlıkları kaldırırken zorlanma
 11. Özgüven eksikliği

Arkanıza yaslandığınızda, omuzlarınız duvardan çok uzak olmamalıdır. Duruş bozukluğu en çok omuz, sırt ve bel postürünü etkiler.

Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir? - Duruş Bozukluğu Nasıl Düzeltilir 3

Çoğu kişi bu durumu tolere etmek için medikallerde satılan dik duruş korsesi, kamburluk korsesi ya da sırt korsesi olarak adı geçen ürünlerden kullanmaktadır. Ancak bu tarz korseler bel ve sırt kaslarının görevlerini tek bir ekipmana yüklemektedir. Bu da, kişide kas tembelliğine neden olur.

Duruş bozukluğu sorunundan kurtulmak için pilates yapabilirsiniz. Pilates, omurganın rahatlamasını sağlayarak daha sağlıklı bir yaşamın anahtarını bizlere verir. Ayrıca gün içerisinde dik oturma pozisyonuyla çalışmanız gerektiğini unutmayın. Dik duruş; sağlıklı, özgüvenli ve daha iyi görünmenin ön şartıdır.

Duruş Bozukluğunu Düzeltmek İçin;

 • Düzenli olarak spor yapın. Egzersizler kasları güçlendireceğinden, vücudun dik durmasını kolaylaştırır.
 • Doğru duruş şeklini araştırın. Otururken, yük taşırken, yatarken ve ağırlık kaldırırken hangi vücut duruşunu ele almanız gerektiğini öğrenin.
 • Masa ve bilgisayar başında çalışıyorsanız, ofis koltuğunun nasıl olması gerektiğini öğrenin.
 • Düzenli uyku uyuyun. Baş ile omuz arasındaki yüksekliği dolduracak iyi bir yastık tercih edin.

Editörün Seçimi

Sırt Kasları Anatomisi

Devasa Sırt İnşa Edin

Kahve İçmek Psikolojiye İyi Geliyor

Önceki İçerikDomuz Gribi Nedir?
Sonraki İçerik14 Şubat Hediye Önerileri
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz