e-Nabız Nedir?

Sağlık ve teknolojiyi buluşturan e-Nabız‘ın tanıtımı 3 Nisan 2015’te yapıldı. Tanıtım Bakan Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Türk Telekom Kurumsal İş Birimi Yöneticisi Mehmet Ali Akarca ve çok sayıda sağlık çalışanının katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti. Tanıtımın üzerinden 3 yıl geçmesiyle e-Nabız kullanan kişi sayısı 8 milyonu aştı.

e-Nabız Nedir? - 752x395 e nabiz nedir e devlet ile e nabiz giris nasil yapilir 1533716584414

Türkiye için bir ilk oldu.

Türk Telekom’un da katkılarıyla hayata geçen proje, BM Dünya Bilgi Toplumu İnisiyatifi kapsamında verilen 2016 Dünya Zirve Ödüllerinde en iyi sağlık uygulaması seçildi. Böylece sağlık alanında verilen 5 ödülden birisi Türkiye’ye gelmiş oldu. Bu ödül Türkiye’nin 2003’ten beri devam eden ödül töreninde aldığı ilk ödül olmuştu.

Kullanıcıları ne gibi kolaylıklar bekliyor?

e-Nabız Nedir? - resized 9a48f de99a97d4

e-Nabız, kullanıcılarına birçok hizmet sunuyor. e-Nabız’ı kullanan kişiler, laboratuvar tahlilleri, radyoloji görüntüleri, daha önce geçirdiği hastalıklar, kullandığı ilaçlar, geçirdiği operasyonlar gibi bilgilere istedikleri anda ulaşabiliyorlar. Bu bilgileri istedikleri hekimle, istedikleri süre dahilinde paylaşabiliyorlar.

Hastaneye gitmeden, kendisi veya çocukları için randevu alabiliyor. Ayrıca giyilebilir teknolojileri veya telefonlarında bulunan uygulamaları kullanarak adım sayısı, nabız, tansiyon vb. gibi sağlık ve günlük aktivitelere dair bilgileri otomatik olarak sisteme kaydedebiliyor ve hekimiyle paylaşabiliyor. Kullanıcıların hastanede geçirmeleri gereken süre ciddi oranda azalırken tedavi süreci daha kaliteli geçiyor.

E-Nabız’ın mobil uygulamaları da bulunmakta. E-Nabız’ın kullanıcıları reçete kayıtlarına, ilaçlarının tüm detaylı bilgilerine ve alerji bilgilerine ulaşabiliyorlar. İlaç hatırlatma özelliği sayesinde de ilaçlarını daha düzenli ve bilinçli kullanıyorlar. Böylece tedavide daha net sonuçlar alınırken gereksiz ilaç kullanımının da önüne geçilmiş oluyor.

e-Nabız ile neler yapabilirim?

e-Nabız

Bilgi ekleyebilirsiniz

Bu sekmelere tıklayarak bilgilerinizi ekleyebilir ve görüntüleyebilirsiniz. Ekle butonuna tıklayarak sağlık bilgilerinizi sisteme kaydedebilirsiniz.

e-Nabız ile Randevu alabilir ve randevularınızı kontrol edebilirsiniz.

Takviminizde yer alan oluşturulmuş randevuları ay, gün, hafta bazında görüntüleyebilir, randevunuz üzerine tıklayarak ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi görüntüleyebilir ve istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz.

Sağlık bilgilerinizi istediğiniz kişilerle paylaşabilmeniz mümkün. Bunun için uygulamaya giriş yaptıktan sonra, bilgilerinizi paylaşmak istediğiniz kişinin TC kimlik numarasını ve cep telefonunu girmeniz yeterli. Bu sayede, bu kişiye sağlık bilgilerinize erişim iznini tanırsınız.

e-Nabız Nedir? - e nabiz

E-Nabız’a nasıl giriş yapılır?

E-Devlet kapısı üzerinden e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. Bunun dışında E-İmza sistemi de var. E-İmza sistemine giriş yapıp TC kimlik numaranızı girerek de sisteme giriş yapabilirsiniz.

vgr

Önceki İçerik2018 IFBB Junior World Championships & Masters World Cup
Sonraki İçerikMate Çayı Nedir? İşte Faydaları!
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz