Belirli gruplarda yer alan psikolojik rahatsızlıklar, EKT (Elektro Konvülsif Tedavi) gibi güvenli ve işe yarayan tıbbi tedavilerle giderilmektedir. Peki EKT Nedir?

EKT Nedir? - ekt 1

EKT Nedir?

EKT tedavisi “elektroşok tedavisi” olarak da bilinmektedir. 1938’den beri kullanılan bu yöntem, pek çok psikiyatrik hastalıkların iyileşme sürecinde doktorlar tarafından önerilmektedir. EKT tekniği, mevcut hastalığın yan etkilerini azaltmayı ve uyum sürecini hızlandırmayı amaçlamaktadır. EKT uygulanan hastaların kan tahlilleri mutlaka yapılmalı, EEG ve EKG gibi grafileri bir hekim tarafından incelenerek elektro konvülsif tedavisine karar verilmelidir.

EKT Nedir? - brain 1845962 1920

Hastanın bu işlem öncesinde anestezi alıp almayacağı, EKT uygulamasında sakınca olup olmadığı tespit edilmeli ve dahiliye, anestezi ve nöroloji uzmanları tarafından değerlendirilmelidir.

EKT Nasıl Uygulanır?

Hasta tedavi odasına alınarak sedyeye yatırılır. Ardından kas gevşeten ve uykuyu sağlayan anestezi ilaçları verilir. Bu işlemler esnasında bir anestezi uzmanı ve psikiyatristin odada hazır bulunması gerekir.

EKT Nedir? - artificial intelligence 3382507 1920

Daha sonra hastanın altına iki elektrot yerleştirilerek çok kısa süreli elektrik akımları verilir. Bu işlem 4-5 dakika kadar sürmekte olup, işlemden sonra hastanın uyanması beklenir. 15-20 dakika içerisinde tamamen uyanan hasta, EKT tedavisi ile etkili sonuçlara ulaşabilir.

Editörün Seçimi

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

En Sağlıklı Baharatlardan Bile Daha Sağlıklı Olan Kekik Çayının 10 Mucizevi Faydası

vgr

Önceki İçerikİletişimde Jest ve Mimikler
Sonraki İçerik2019 Dubai Muscle Beach
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz