El Kasları Anatomisi

2288

Elın sırtında kas bulunmamaktadır. Elin palmar yüzünde bulunan kaslar ise, thenar, hypothenar ve orta grup kaslar olarak üçe ayrılırlar. Aşağıda bu üç grup el kasları anatomisi ile karşılaşacaksınız:

Thenar El Kasları Anatomisi

Thenar el kasları, retinaculum flexorum ve başparmağa yakın olan el bilek kemiklerinden başlayarak distale doğru uzanır. Birinci metakarpta ya da başparmağa ait olan phalanxlarda son bulurlar. Başparmağın hareketlerine katılım sağlarlar.

Thenar el kasları aşağıdaki gibi dörde ayrılır:

  1. M. abductor pollicis brevis
  2. M. opponens pollicis
  3. M. flexor pollicis brevis
  4. M. adductor pollicis
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Önceki İçerikMide Yanması Nasıl Geçer?
Sonraki İçerik2019 Europa Orlando Scorecards
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz