Emir Vererek Konuşmak Çocuğun Psikolojisini Etkiliyor. Çocuğumuzla iletişimi engelleyen ve araya adeta bir set çeken engellerin başında emir vererek ve rencide ederek iş yaptırmak geliyor. Peki, anne ve babanın emirler yağdırarak konuşması çocuklar üzerinde nasıl bir etki bırakıyor?

Emir Vererek

Emir Vererek Konuşmayın

Bir davranışı yaptırmak ya da düzeltmek istediğinizde, başvuracağınız ilk yol bu olmamalı. Sürekli emirler yağdıran, bağıran ve kızan bir ebeveyn modeli düşünün. Böyle bir ortamda çocuğun psikolojisi olumsuz etkileneceği gibi, kendisi için verilen kararlara uymakta da güçlük yaşayacaktır.

Emir Vererek

Hatta söylediğinizin tam tersini yapabilir, size karşı gelmek isteyebilir. Ona emir vererek ve kırıcı bir şekilde konuşmanız “annem/babam bana neden böyle davranıyor, bana haksızlık yapıyorlar” gibi bir anlayışa düşürebilir.

Emir Vererek

Çocuğa sürekli emir vererek konuşmak, asi tavırları ve isyankar tutumları da beraberinde getirecektir. Kendini değersiz ve önemsiz hisseden çocuk, depresyona ve birtakım psikolojik bozukluklara yönelebilir ya da ailesinden uzaklaşmayı tercih edebilir. Bunun yaşanmasını elbette ki hiç kimse istemeyecektir.

Emir Vererek

İletişim engellerini yıkmanın ilk yolu, nerede ve nasıl yanlışlar yaptığımızın bilincinde olarak hareket etmektir. Eğer bir çocuğa sürekli emirler yağdırarak ve gözdağı vererek iletişim kurarsanız, bir süre sonra korkacak ve istediğiniz şeyi yapmamak için direniş gösterecektir. Mutlu bir çocuk yetiştirmenin yolunun, iyi bir iletişim kurmaktan geçtiğini unutmayın.

VenForLife

Önceki İçerikGüneydoğu’da Görülmesi Gereken Şehirler
Sonraki İçerikHayat Kumbarası
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz