Emzik sağlığa zararlı mıdır? Bir yandan doğrudur, nedeni de emzik dişlerin gelişimini olumsuz olarak etkilemektedir ve çocukların orta kulak iltihabı geçirmeye yatkınlığı 1,2 ile 2 kat yükseltmektedir. Ayrıca çocukların anne memesini kabul etmeme olasılığını da arttırmaktadır. Emziğin fayda-zarar değerlendirmesinde daha belirleyici olan faktör, anlaşılan o ki emzik kullanımının küçük bebeklerin ani ölümü sendromundan hayatlarını kaybetme tehlikesinin önemli derecede azaltmasıdır.

Emzik Sağlığa Zararlı Mıdır? - giphy

Amerikan Çocuk Doktorları Birliğinin Kasım 2005 yılında sunduğu ve ani bebek ölümü sendromuna karşı yeni tavsiyelerin de yer aldığı en iyi araştırmalarda bu sonuca ulaşılmaktadır. Bu bilgi anne ve babaların hoşuna gidecek türdendir.

Yedi büyük araştırmanın değerlendirmesi, bebeklerin uykuya dalmasına yardımcı olan emziğin ani bebek ölüm sendromu riskini açık şekilde azalttığını göstermiştir. 2733 ani bebek ölümü sendromunda biri bu şekilde önlenebilir. Bilim insanları olası açıklama olarak farklı hipotezler sunmaktadırlar.

Emzik Sağlığa Zararlı Mıdır? - giphy

Emzik sağlığa faydalı olabilir. İlk olarak, emme ve nefes refleksini destekleyebilir.

İkinci sav, bebeklerin emzik ile burun tıkalıyken de ağızdan nefes almasını daha çabuk öğreniyor olmaları ihtimali. Üçüncü düşünceye göre, bebeğin emziği emmesi, dilinin geriye kaymasını ve gırtlağını tıkamasını önlüyor olabilir. Dördüncü olarak da, emzik kullanan çocuklar, kullanmayanlara kıyas ile, daha çabuk uyanmaya meyilli olarak görünüyor. Bu önemli bir nokta, çünkü ani bebek ölümü sendromu ile ilişkilendirilen nefes alamama, kalp ritim bozukluğu ve diğer komplikasyonlarda ölüm vakaları çocukların zor uyuması ile el ele gidiyor. Ayrıca emzik kullanan çocuklar genellikle sırtüstü yatmaktadır. Bu yatış şekli de ani bebek ölümü sendromu riskini kanıtlamış şekilde azaltmaktadır.

Emzik Sağlığa Zararlı Mıdır? - giphy

Hangi açıklama geçerli olursa olsun, çocukların dörtte üçü emziği gece boyunca toplamda bir saatten az bir süre ağzında tutuyor olsa da, emzik bebeklerin hayatta kalma olasılığını olumlu yönde etkilemektedir.

Emzik kullanımını kısıtlamaya yönelik tavsiyeler de bulunmaktadır. Emzik asla gün içerisinde kullanılmamalı ve bebeklere ancak, onlar düzenli emzirilmeye alıştığı zaman en erken dört haftadan sonra verilmelidir. Emzik bebeklerin sadece uykuya dalmalarına yardımcı olmak için önerilmektedir. Bebek uyuduktan sonra emzik ağzından düşerse tekrardan ağzına sokulmamalı.

Emzik Sağlığa Zararlı Mıdır? - giphy

Çocuk bir yaşına geldiği zaman emzik alışkanlığını bırakması sağlanmalıdır. Çünkü çocukların bir yaşını bitirmesi ile birlikte ani bebek ölümü sendromu tehlikesi açık bir şekilde azalmaktadır ve diş gelişiminde bozulmalar ve enfeksiyon yatkınlığı ağır basmaktadır.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz