Mikroorganizmaların enfeksiyon oluşturabilmesi için belirli şartlar gerekir. Tamamlanması gereken bu aşamalar enfeksiyon zinciri tanımını doğurur.

Enfeksiyon Zinciri

Bir etkenin sağlam bir kişiye geçerek enfeksiyon oluşturabilmesi için, belirli bir yolla kaynaktan çıkması ya da uygun yollarla konakçıya ulaşması gerekmektedir. Ardından hastalığın oluşması ve konakçının hastalığa karşı duyarlı olup olmadığı gözlemlenir. Eğer konakçı duyarlı ise, enfeksiyon hastalıkları meydana gelmektedir.

Belirli bir enfeksiyon hastalığının meydana gelmesi için etken, bulaşma yolu ve sağlam kişi (konakçı) faktörleri bir arada olmak zorundadır. Enfeksiyon hastalıklarının mücadelesinde, enfeksiyon zincirinin bir ya da birden fazla halkalarının kırılarak bu sayede enfeksiyonun yayılması engellenmektedir.

Enfeksiyon Zinciri ve Basamakları - giphy

Enfeksiyon Zinciri

Etken: Bakteriler, virüsler, mantarlar ve parazitler hastalığı oluşturan etkenler arasında sayılmaktadır.

Rezervuara giriş: Enfeksiyon etkeninin ( bakteri, mantar vs.) kaynağa giriş yoluna verilen isimdir.

Rezervuar (Kaynak): İnsanlar, herhangi bir canlı ya da toprak olabilir.

Rezervuardan çıkış (Kaynaktan çıkış): Eğer kaynak insan ise; deri, solunum, tükürük ve dışkı gibi yollarla kaynaktan çıkış gerçekleşir.

Yeni konakçıya taşınma: Besinler, su ve eşyalar gibi ortak kullanılan faktörlerle gerçekleşebildiği gibi, vektörler yoluyla da mümkün olmaktadır.

Yeni konakçıya giriş: Deri, solunum, sindirim, kan yolu ve cinsel yolla gerçekleşmektedir.

Duyarlı konakçı: Genellikle vücut direnci düşük, bağışıklık sistemi zayıf, yorgun, dengeli ve yeterli miktarda beslenmeyen, ruhsal çöküntüler yaşayan ve kronik hastalıkları olan kişilerde meydana gelir.

Editörün Seçimi

Nabız Sayınız Hastalık Habercisi Olabilir

Soğan Maskesi ile Cildinizi Rahatlatın

vgr

Önceki İçerik2019 Power and Grace Scorecards
Sonraki İçerikEnfeksiyondan Korunmak İçin 3 Altın Kural
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz