Enfeksiyondan Korunmak İçin

Toplum kökenli enfeksiyonlarda enfeksiyon kaynakları; hastanın kendi florası, çevre koşulları ve hasta yakınları olmaktadır. Enfeksiyondan korunmak için alınması gereken bazı önlemleri sizler için derledik.

Enfeksiyondan Korunmak İçin

El hijyeni önemli

Enfeksiyondan Korunmak İçin 3 Altın Kural - giphy

Enfeksiyon etkeninin en sık eller aracılığıyla yayıldığını biliyor muydunuz? Enfeksiyonlardan korunmak için, var olan ya da henüz gerçekleşmekte olan enfeksiyon zincirinin kırılması gerekir.

Bu zincirin halkalarının kırılmasında en etkili yöntem; ellerde gözle görünür kirlenme meydana geldiğinde, ellerin ağza, göze ve mukozalara teması gerçekleştiğinde ve eller her kirlendiğinde mutlaka su ve sabun ile yıkanmalıdır.

Cilt bakımına özen gösterilmeli

Enfeksiyondan Korunmak İçin 3 Altın Kural - giphy

Cilt bütünlüğünü korumak ve enfeksiyon faktörlerinden korunmak için perine temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle her dışkılama sonrasında perine bölgesi cilde zarar vermeyecek şekilde kağıt havlu ile kurulanmalıdır.

Her idrar çıkışını takiben perine bölgesi yumuşak tuvalet kağıdıyla temizlenmeli ve kağıt peçete tercih edilmelidir. Kadın hastalarda idrar yolu enfeksiyonları sıklıkla meydana gelmektedir. Bunları önlemek için perine temizliği mutlaka önden arkaya doğru yapılmalı ve işlem bitiminde eller sabunlanarak yıkanmalıdır.

Ağız bakımı aksatılmamalı

Enfeksiyondan Korunmak İçin 3 Altın Kural - giphy

Mikroorganizmaların en çok hoşlandığı yerlerden birisi de ağızdır. Bu bölgede enfeksiyonun oluşumuna zemin hazırlayan dişler yer almaktadır.

Eğer diş ve ağız sağlığına özen gösterilmezse, kişi ciddi anlamda sıkıntılar yaşayabilir. Bu nedenle dişler günde en az iki kez yumuşak bir diş fırçası yardımıyla fırçalanmalı, çürük dişler doldurulmalı, iyi oturmayan protezler onarılmalı ve her türlü potansiyel enfeksiyon odağı faktörler ortadan kaldırılmalıdır.

Bunlara da göz atmayı unutma! 😊

Hastalıklar Neden Oluşuyor ?

Kış Hastalıklarına Yakalanmak İstemiyorsanız Bunlara Dikkat Edin

Hafıza Kaybına Neden Olan Etmenler ve Amnezi Türleri

Sirklerde Kılıcı Nasıl Yutuyorlar?

vgr

Önceki İçerikEnfeksiyon Zinciri ve Basamakları
Sonraki İçerikİrritabl Bağırsak Sendromu
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz