Ergenlik Döneminde Cinsellik. Bedensel, ruhsal ve zihinsel gelişim kadar ergenlik döneminde cinsellik de atlanmaması gereken bir konudur. İşte, bu konu hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler.

Ergenlik Döneminde Cinsellik

Eğer bu gelişim döneminde sağlıklı bir cinselliğin temelleri atılabilirse, ilerleyen zamanlarda da çocuğun temel güven duygusu gelişecektir.

Ergenlik Döneminde Cinsellik - giphy

Bilindiği üzere ergenlik dönemi birtakım hormonsal değişikliklerin yaşandığı bir süreçtir. Bu dönemde ergen bireyin kafasında endişe, merak, korku ve şaşkınlık gibi çeşitli duygular mevcuttur.

Ergenlik Döneminde Cinsellik - giphy

Ergenlik döneminde cinselliğin önemi büyüktür. 13-14 yaşlarında başlayan bu dönem 17-21 yaşlarında sona erer. Ergenlik döneminin başlamasıyla ergenin cinsel konulara ilgisi artar. Ergen, tüm ilgisini bedenine yöneltir. Vücudunun nasıl göründüğü, yüzündeki sivilceler ve fazla kilo gibi sorunları kafasına takar. Karşı cinsle olan ilişkilerine önem vermeye başlar.

Ergenlik Döneminde Cinsellik - giphy

Bu dönemde üremeden çok cinsellik önem kazanır. Bireyin kendi kişiliğini bulma arayışı ve kendini keşfetme süreci başlar. Cinsellik, ergenin hayallerini kaplar. Gelişim dönemi aynı zamanda bireyin kendini ve hayatı sorguladığı bir zamandır.

Ergenlik Döneminde Cinsellik

Günümüzde cinsel uyaranların fazlalığı, ergenlik dönemindeki bireyin cinselliği yanlış anlayıp yorumlamasına sebep olmaktadır. Bu konuda ailelerin yapabileceği en doğru davranış; çocuğun cinsellik hakkında bilgilendirilmesi ve onun bu değişimsel sürecinde onu yargılamak yerine anlamaya çalışmaktır.

Önceki İçerikSedimantasyon (ESR) Nedir?
Sonraki İçerikELISA Testi Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz