Ergenlikte çocuğumuzla nasıl iletişim kurmalıyız? Ergenlik dönemi, çocuğunuzun hayat serüveninde oldukça heyecanlı olduğu ve yeni şeyler öğrendiği dönemdir. Ergenlikte birey psikolojik, zihinsel, sosyal ve fiziksel anlamda kendi benliğini ortaya çıkarmaya çalışacaktır.

Ergenlikte Çocuğumuzla Nasıl İletişim Kurmalıyız?

Hayatı tanımaya hazırlanan çocuk, zaman zaman ebeveynlerinin kendisini hiç anlamadığını hatta sürekli onu suçladığını söyleyebilir. Ergenlikte olan bir çocuk, kafası karışık bir haldedir. Yaşayacağı tüm değişim ve gelişimlerinde onun yanında olmak tüm anne ve babaların hakkı olduğu gibi sağlıklı bir iletişim kurarak çocuğun gelişimine de katkı sağlamamız gerekir.

Bu dönemde bağımsız olma ihtiyacını sürdürmek isteyen bir çocuk, ailedeki otoriteye karşı direnmek isteyecek ve aileleri tarafından anlaşılamadığını düşünecektir. Bu dönemde ailelerinden uzaklaşarak yeni arkadaş ortamlarına girmek isteyen çocuk, bir gruba ait olma ihtiyacı duyar.

Çocuğun sosyal gelişiminin olumlu bir şekilde tamamlanabilmesi için akranlarıyla birlikte vakit geçirmesi gereklidir. Bu dönemde dünya görüşleri ve anne-babanın tutumları şiddetle reddedilir. Ergenin arkadaş ilişkileri, anne-babasıyla olan ilişkilerinden farklılaşmaya başlar.

Ergenlik döneminde çocuğunuzla iletişim kurarken birtakım değişiklikler yapmanız gerekir. Çocuğunuzun artık birey olma yolunda ilerlediğini unutmamalı ve onun alacağı tüm kararlarında yanında olmalı ve saygı duymalısınız. Kendi benliğini ortaya çıkarma arayışında olan çocuk, bu dönemde ailesinden ne kadar anlayış ve empati görürse, sağlıklı gelişimi o kadar mümkün olur.

Ailelerin çoğu çocuklarının kendisiyle bir şey paylaşmadığını ve kendisinden bir şeyler gizlediğini söylerler. Eğer çocuk annesiyle iyi bir iletişim sağlayamazsa, aldığı kararlar konusunda danışmak yerine gizlemeyi tercih edecektir.

Ergenlikte çocuğunuzla iletişim kurarken

İyi bir ebeveyn olmanın ilk yolu, çocuğunuzu dinlemektir. Onun bu sürecinde yanında olurken, kararları sizin dünya görüşlerinize uymayabilir. Ancak şunu unutmamalısınız, hiç kimse olduğu konum ve aldığı kararlara hiçbir hata yapmadan bir anda ulaşmadı. Bu dönemin doğal bir süreç olduğunu göz ardı etmemeli ve çocuğunuzun toplumda yanlış olarak nitelendirilen şeylere daha fazla merak salacağını, hatta denemek isteyebileceğini bilmelisiniz.

Çocuğun bu karmaşık döneminde onunla etkili bir iletişim sağlayabilir ve görüşlerinizi paylaşabilirseniz, “beni anlamıyorlar, hiçbir şey paylaşamıyorum” gibi ergenin sitemleri azalacaktır. Eğer çocuk annesiyle iyi bir iletişim sağlayamazsa, arkadaşlarından yanlış bilgi edinebilir.

Bu nedenle adet dönemi ve cinsellik gibi konuları sizden öğrenmesi en doğru davranış olacaktır. Ancak bu öğretme biçimi hiçbir zaman korkutulmadan, tehdit edilmeden yalnızca açıklayıcı bir biçimde olmalıdır.

Ergenlikte çocuğumuzla nasıl iletişim kurmalıyız adlı yazımızı beğendiyseniz aşağıdaki yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ediyoruz. 

Bu yazılarımıza da göz atmayı unutma

Ergenlik ve Başa Çıkma Kılavuzu

Ailedeki İletişimi Etkileyen Faktörler

İletişimde Jest ve Mimikler

Beden Dili ve İletişim

VenEraX

Önceki İçerikBeden Dili ve Anlamları
Sonraki İçerikHavuçlu Kek Nasıl Yapılır?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz