Evdeyken yapacak bir şey bulamadığınızda derdinize derman olan, size bu konuda yardımcı olabilecek bir içerik hazırladık. Evdeyken yapılabilecek aktiviteler listemizde tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Özellikle corona virüs sebebiyle evde kalmamız tavsiye ediliyorken, bu salgınla alakalı filmleri öğrenebilir, evdeyken sıkıntıdan patlamamak için yapabileceğiniz aktiviteleri öğrenebilirsiniz. İşte, yazının devamı…

Evdeyken Yapılabilecek Aktiviteler

Evdeyken Yapılabilecek Aktiviteler - giphy

Evdeyken yapılabilecek aktiviteler

1- Strateji ve akıl oyunları oynayın.

Evdeyken Yapılabilecek Aktiviteler - giphy downsized large

Televizyonu kapatın ve ailenizi de davet ederek güzel bir strateji oyununun tadını çıkartın. Monopoly gibi klasik bir oyundan, daha geniş kapsamlı oyunlara kadar pek çok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Tabudan kartlara, pratik zeka oyunlarından kelime bulmacaya, genel kültürden matematik zarlarına kadar çeşitli kutu oyunlarını tercih edebilirsiniz.

Zeka oyunlarının faydaları şunlardır:

 • Bulmaca ve sudoku çözmek, zeka oyunları oynama, satranç, rubik küp ve kelime oyunları oynamak gibi aktiviteler beyne yoğun bir egzersiz yaptırıyor. Bu sayede bireyin odaklanma ve hatırlama gibi aktivitelerde daha başarılı olduğu gözlemleniyor. Zeka oyunları sayesinde kişiye daha çabuk karar verme, çözüm odaklı düşünme, ileriye dönük fikir yürütme (öngörme), mevcut olasılıkları ve ileriye yönelik olasılıkları hesaplama, mantığı etkili bir şekilde kullanma, hafızayı daha aktif ve güçlü bir şekilde kullanma gibi beceriler kazandırıyor.
 • Bireylerin kendilerine olan güvenlerinin artmasına, daha stratejik düşünmeye, yüksek konsantrasyon seviyesine sahip olmaya, araştırmacı ve sorgulayıcı bir bakış açısına sahip olmaya teşvik ediyor.

2- Puzzle yapın.

Evdeyken Yapılabilecek Aktiviteler - giphy

Boş vakit değerlendirmenin en güzel yollarından biri de puzzle yapmaktır. Kimimiz için bir hobiyken, kimimiz içinse tutkulu bir takıntıdır puzzle.

Puzzle yapmanın faydaları nelerdir?

 • Bağımlılık yapan bir uğraştır. Hem keyif verici hem de dinlendirici bir hobidir.
 • Zihninizi meşgul ederek kötü düşüncelerden uzaklaşmanıza yardımcı olur. Terapi gibidir adeta. Sıkıntılı durumlardan, canınızı sıkan olaylardan bir süre uzaklaşmanızı sağlayabilir.
 • Bedeninizi dinlendirmenize olanak sağlar. İnsana yaşadığını hissettirebilir.
 • Puzzle yapmak bir nevi sabrınızı geliştirmektir. Olaylara karşı daha pratik ve sabırlı olmayı tecrübe edersiniz.

3- Evdeyken yapılabilecek aktiviteler bitmez: Yemek yapın.

Evdeyken Yapılabilecek Aktiviteler - giphy

Kendinize ve sevdiklerinize güzel bir sofra hazırlayarak boş vakitlerinizin tadını çıkarabilirsiniz. Yemek pişirmek bazı insanlar için bir hobiyken, bazıları içinse büyük bir tutkudur.

Yemek yapmanın psikolojimize faydaları şunlardır:

 • Yemek pişirmek genel anlamda bir sevgi ifadesidir. İnsanın sevdiklerine özel olarak yaptığı bir eylemdir. Kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Kendiniz için yemek hazırlıyorsanız, bu davranış kendinizi sevdiğinizi ve değer verdiğinizi gösterir.
 • Yemek pişirmek beş duyuyu birden harekete geçirdiğinden, motivasyon vermektedir. Kişinin daha olumlu düşünmesine ve tüm dikkatini bir noktaya toplayarak zihnini boşaltmasına yardımcı olacaktır. Yemek pişirmek bir nevi meditasyon yöntemidir.
 • Yemek pişirirken karar verme, planlama ve organizasyon gibi temel becerilerden sorumlusunuz. Bunların her biri ruh sağlığınıza iyi gelmekle beraber, olumsuzluklardan uzaklaşmanızı ve kendinize olan özgüveninizin artmasını sağlayacaktır.

4- Bol bol okuyun ve bir şeyler araştırın.

Evdeyken yapılabilecek aktiviteler

Zaman zaman hepimizin okumak isteyip de zaman bulamadığı kitaplar olmuştur. Okumaktan zevk alacağınız kitaplara göz atın.

Kitap okumanın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları şunlardır:

 • Stresi yenmenin en etkili yoludur. 2009 yılında Sussex Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kitap okumak ve kendine çay doldurmak gibi temel aktivitelerin kişilerin stresini azaltmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiş.
 • Kitap okuyarak zekanızı keskinleştirebilirsiniz. Neurology dergisinde yayınlanan, ortalama 89 yaşına kadar yaşayan 294 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, kitap okumaya daha fazla zaman ayıran kişilerin, hafıza kaybı gibi yaşlanma etkilerini diğer insanlara oranla daha az yaşıyorlar.
 • Kitap okuyarak anlama kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz. Kısacası ne kadar okursanız, diğer insanlara oranla daha fazla bilgiye sahip olursunuz. Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre kitap okuyan ve kelime dağarcığı daha geniş olan insanların, okuma testlerinde ve diğer derslerde de daha başarılı oldukları gözlemlenmiş.

5- Sevdiğiniz filmleri izleyin.

Evdeyken Yapılabilecek Aktiviteler - giphy

Son zamanlarda COVID-19 salgınına bağlı olarak evde vakit geçirmemiz gerektiği önemli bir konu. Bu salgınla alakalı film listemiz aşağıdadır:

 1. Cassandra Geçidi (The Cassandra Crossing) – 1976 Dram/Felaket
 2. Salgın (Contagion) – 2011 Dram/Bilim Kurgu
 3. Tehdit (Outbreak) – 1995 Dram/Felaket
 4. Yedinci Mühür (The Seventh Seal) – 1957 Dram/Tarihi Kurgu
 5. Körlük (Blindness) – 2008  Dram/Gizem
 6. Grip (Flu) – 2013 Dram/Gizem
 7. 12 Maymun (Twelve Monkeys) – 1995 Dram/Fantastik
 8. Ben Efsaneyim (I am Legend) – 2007 Gerilim/Drama
 9. Dünya Savaşı Z (World War Z) – 2013 Bilim Kurgu/Gerilim
 10. Son Umut (Children of Men) – 2006 Dram/Fantastik
 11. 28 Hafta Sonra (28 Weeks Later) – 2007 Dram/Gerilim
 12. Veba (Carriers) – 2009 Dram/Korku
 13. Caddelerde Korku (Panic in the Streets) -1950 Dram/Suç

6- Ev işleriyle meşgul olun.

Evdeyken Yapılabilecek Aktiviteler - giphy downsized large

Her insanın belirli sorumlulukları vardır. Ev içinde yapılması gerekenler de bunlardan bazılarıdır. Yalnızca ev işlerini yaparak bile stresten uzaklaşabilirsiniz.

Evi düzenli ve temiz tutmanın faydaları şunlardır:

 • Uyku bozukluğu ve odaklanma gibi sorunlardan uzaklaşırız.
 • Evin dağınık olması kişinin olumsuz düşüncelere kapılmasını ve dikkatini toparlayamamasına neden olur. Temiz bir ev sayesinde odaklanma sorunlarından kurtulabilirsiniz.
 • Hem beden sağlığı hem de ruh sağlığı için temiz bir ortamda yaşamak önemlidir. Kişisel temizliğe dikkat etmek, evi günlük olarak havalandırmak gibi alışkanlıklar sayesinde pek çok hastalıktan korunabiliriz.
 • Evde oluşan dağınıklık ve karışıklıklar, zihnin bulanık bir hal almasına neden olur. Temiz ve toplu bir odada kişi kendini daha huzurlu ve mutlu hisseder.
 • Düzenli olarak temizlenmeyen bir evde, pek çok zararlı patojen üreyebilir. Bu patojenler solunum yolu hastalıklarından kronik rahatsızlığa kadar pek çok sağlık sorunlarına sebep verebilir. Bu yüzden evi düzenli olarak temizlemek ve havalanmasını sağlamak önemlidir.
 • Yaşam alanınıza saygı duymanız, kendinize de saygı duyduğunu gösterir. Böylece işlerinizi daha planlı bir şekilde yönetirsiniz.
 • Toplu bir evde eşyalarınız kolay kolay kaybolmayacağı için aradığınız bir şeyi kolaylıkla bulursunuz. Bu sayede vakit kazanır ve işlerinizi aksatmadan gerçekleştirebilirsiniz.
 • ABD’de yapılan bir araştırmaya göre her iki kişiden birinin, evin dağınık olmasından dolayı arkadaşlarını davet etmediğini ortaya çıkardı. Oysa toplu bir ev sayesinde arkadaşlıklarınızı güçlendirmeniz daha kolay bir hal alacaktır.
 • Evinizde yer alan eski eşyalar, pek çok eski anıyı da beraberinde getirecektir. Evi düzenli olarak temizleyip evdeki fazlalıklardan kurtulmanız gerekir. Böylece geçmişi unutmanız da kolaylaşacaktır.
 • Pencere tutacakları, mobilya kulpları, lavabolar, sabunluklar, prizler ve kapı kolları virüsleri en çok muhafaza eden bölgeler arasındadır. Uygun temizleyiciler veya sirkeli suyla bu bölgeleri temizleyerek evinizde istenmeyen mikropların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

7- Evinize yeni bir hava katın.

Evdeyken Yapılabilecek Aktiviteler

Eğer canınız çok sıkılıyorsa, evinizdeki odaları teker teker gezip, ufak değişiklikler sayesinde yeni bir oda düzeni kurabilirsiniz. Salonunuzdaki koltuğun yerini değiştirmek, masanın yönünü değiştirmek gibi pratik taktikleri uygulayabilirsiniz. Sehpaların yerini değiştirebilir, yaşamınızı kolaylaştıracak ev taktiklerini deneyebilirsiniz.

8- Spor yapın.

Evdeyken Yapılabilecek Aktiviteler - giphy

Spor yapmak hem fiziksel performansınızı geliştirir hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. COVID-19 salgını nedeniyle ülke genelinde pek çok toplu alanlara ulaşım kısıtlanmıştır. Özellikle spor salonları gibi faaliyet gösteren yerlerin kapanması kişisel egzersizlerinizi aksatmanıza neden olabilir. Ancak endişelenmenize gerek yok! Sizin için tavsiye ettiğimiz evde antrenman programları sayesinde fazla yağlarınızdan kurtulabilir, kas kütlesi elde edebilir ve kendinizi daha zinde hissedebilirsiniz. 🙂

Evde uygulayabileceğiniz antrenmanlardan bazıları şunlardır:

Evde Dumbbell ile Total Body Antrenmanı

6 Haftalık Ev Antrenmanı

Evde Yağ Yakma Antrenmanları

Evde Vücut Ağırlıyla Antrenman

Evde Bacak Antrenmanı

Evdeyken Yapılabilecek Aktiviteler adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Acil Durumlarda Evde Hangi Yiyecekler Bulunmalı?

Evde 20 Dakikalık Full Body Antrenmanı

VenForLife

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz