Farenjit Nedir

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan ve birçok insana zor zamanlar yaşatan farenjit nedir? Farenjit özellikle soğuk havalarda kendini belli etmektedir.

Ancak bahar aylarında ve hatta yaz aylarında da ortaya çıkmaktadır. Bahar aylarında birçok insanın korkulu rüyası olan polenler, ve yine yazın soğuk içeceklerin çok sık tüketilmesi de farenjiti tetikleyen nedenler arasında.

Farenjit Nedir ?

Ağız ve burun boşluğunda oluşan iltihaplanma ile ortaya çıkan farenjitin erken müdahale sayesinde ilerlemesi engellenmektedir.

Farenjit Nedir

Farenjitin kısa tanımını ele alacak olursak, yutakta oluşan bir takım iltihaplanma olduğunu söyleyebiliriz. Halk arasında ” boğaz ağrısı” olarak tabir edilen ve gündelik yaşamı olumsuz etkileyen farenjit,  oluşan bölgede yutkunma güçlüğü ve kaşıntı gibi belirtilerle ayırt edilir.

Farenjitin kaç gün içerisinde geçeceği ise hastalığa sebep olan etkenin viral mi yoksa bakteriyel mi olduğuna göre değişiklik göstermektedir.

Eğer soğuk algınlığına bağlı bir farenjit durumu söz konusuysa, en fazla 9-10 gün içerisinde geçer. Ancak soğuk algınlığına bağlı bir virüsten kaynaklanıyorsa, oluşabilecek semptomlar hastalık süresince devam eder.

vgr

Önceki İçerikFarenjit Neden Ortaya Çıkıyor ?
Sonraki İçerikİnme Belirtileri Nelerdir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz