Vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler, amino asit ve protein tozu gibi konular hakkında bilgi sahibidir. Amino asitler ve protein tozu, kas gelişimine katkı sağlayan en önemli takviyelerdir. Peki, kas gelişimini desteklemek isteyen kişiler hangisini kullanmalı ? Bu sorunun cevabını vermeden ve seçim yapmadan önce ikisi arasındaki farkların bilinmesi gerekir. İşte amino asit ve protein tozunun farkları ve özellikleri..

Amino asit ve protein tozu ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için öncelikle bu yazıları okumayı unutmayın

Protein

Protein Hakkında

Protein Tozu Nedir?

Protein Tozunun Yararları Nelerdir?

Amino Asit Nedir?

Amino Asit Nedir ve Vücudumuzun İçin Önemi Nedir?

Arasındaki farklar

Amino asitler ve proteinler birbirlerinden ne kadar bağımsız olsa da aslında ayrılmaz ikili olarak kabul edilirler.

Daha anlaşılır bir ifadeyle, vücudumuzun protein ihtiyacını karşıladığımızda, sindirim sistemimizde de protein tek tek amino asit parçalarına bölünmekte ve bölünen bu amino asitler hücrelerde yeniden birleşerek farklı bir protein oluşturmaktadırlar. Amino asitler, aslında proteini oluşturan yapı taşlarıdır.

Amino Asit ve Protein

Buradan anlayacağımız; protein alındıktan sonra amino asitlere parçalanmaktadır ve daha sonra da sindirime karışmaktadır. Bu da amino asitlerin protein ile arasındaki temel farklarının, sindirim süreleri olduğunu ortaya koymaktadır.

Buna ek olarak, amino asitler saftırlar. İçeriklerinde neredeyse başka bir şey bulunmamaktadır. Oysa protein tozları için bu geçerli değildir. Protein tozlarının içerisinde karbonhidrat ve yağ gibi diğer çeşitli maddeler de yer alabilir.

Peki, sen hangisini kullanmaya başlamalısın ? Protein tozu ile amino asitlerin arasında kullanım önceliği yaratmak, çok da bilimsel bir yaklaşım olmamaktadır. Spora yeni başlayan kişiler, ilk besin desteği olarak protein tozu kullanabileceği gibi, ilerleyen zamanlarda da rahatlıkla amino asit kullanabilir. Bu iki besin desteği de düzenli bir beslenme ve egzersiz programı sayesinde, kişinin beklenen hedefine ulaşmasında katkı sağlar.

Bu motivasyon sözleri sana iyi gelecek! Daha fazlası için siteyi ziyaret etmeyi unutma.

Herkesin bittim dediği anda, ben yeniden başlamaya hazırım

Eğer sevdiğin işi yaparsan hayatın boyunca bir kez bile çalışmış olmazsın

Muazzam şeyler aniden ortaya çıkmazlar

Önceki İçerikYağ Yakıcı Arayanlara: CLA
Sonraki İçerikLimonun Cildimize Faydalarını Biliyor Muydunuz ?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz