Gerçekten güneşte D vitamini var mı? C vitamini bizi gripten koruyor mu? Vitamin hakkında ne biliyorsanız unutun, çünkü bu içeriği okuduktan sonra ben aslında hiçbir şey bilmiyormuşum diyeceksiniz!

 

1- Çok güneşlenmek, çok D vitamini almak değildir.

Sanılanın aksine çok fazla güneşte kalan insanların D vitamini kaybettiği bilinen bir gerçek.

Dermatoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Pelin Doğa Üstüner’in yaptığı açıklamaya göre, uzun süre güneşlenmenin sonucunda D vitamini almanın aksine vücuttaki D vitamini yıkıma uğruyor.

Ayrıca güneşten doğru bir şekilde vitamin almamız için dikkat etmemiz gereken diğer bir husus ise Ultraviyole B yani gün ışığı vitamininden yararlanmamız gerektiğidir. Peki bunu nasıl yapacağız?

Ultraviyole B ışını, yazın öğle saatlerinde yani yaklaşık 12.00-13.00 civarında vücudunuzun güneşe açık olan oranına göre günde 10 bin ile 25 bin D vitamini üretebiliyor.

Vücudun asıl ihtiyacı  olan sağlıklı vitamin kazanma şekli de işte budur . Multivitamin hapları yerine, vitamininizi doğal bir yolla almaya çalışın.

 

2- C vitamini sandığınız kadar soğuk algınlığından korumaz.

Yaygın inanışın aksine C vitamini soğuk algınlığını önlemez. Ancak bol C vitamini içeren taze sebze ve meyve tüketiminizi artırırsanız, iyileşme süreciniz hızlanır.

C vitamininin yıllardır süregelen “gribe fayda olacağı” inancı ne yazık ki hala devam etmekte. Oysa hastalandıktan sonra iyileşmek için vitamin kullanmak bir işe yaramaz. Ancak önceden düzenli kullanıldığında, hastalık süresini bir miktar kısaltabilmektedir.

Madem koruyor o zaman neden hala hasta oluyoruz?  Eğer düşünüldüğü gibi bir şey olsaydı her yıl grip, salgın gibi hastalıklar meydana gelmezdi.

 

3- Vitaminler ve doğal destek ürünleri kalp hastalıklarını önlemez. C, E ve beta karoten gibi antioksidan vitaminler de dahil.

Bir başka yaygın inanç ise vitamin hapı alanlarda kalp hastalıklarının daha az olduğu düşüncesidir.  Aksine bilinçsiz vitamin kullanımı kalbi yoruyor.

Antioksidanların yanı sıra mineral ve vitamin takviyeleri uzun yıllar boyunca kalp hastalarında tedaviyi sağlamak için kullanılmıştı.  Ancak son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalardan edindiğimiz bilgilere göre , bu yaklaşımın doğru olmadığı netlik kazanmış durumda.

Öyle ki, vitaminin kalp sağlığı üzerine etkisiyle ilgili yapılan araştırmalar doğrultusunda, King’s College London genetik epidemiyoloji profesörü Tim Spector, gereksiz yere vitamin hapı almanın ve vitamin içerikli gevrekler gibi yapay besinlerin kanser ve kalp krizine yol açabileceğini söylüyor.

 

 4- Ayrıca kansere karşı da bilinen bir koruma özellikleri yok.

Hala günümüzde vitaminlerin kanserden koruyacağına inanılıyor.

Ancak yapılan bir araştırmada  5 bin 442 kadına B vitamini verilip 7 yıl boyunca gözlemlendiğinde tüm kadınlarda aynı kanser oranı ve kanser ölümleriyle karşılaşılmış.

Yine ABD’de yapılan ve sonuçlarının American Medical Association dergisinde yayınlandığı iki büyük araştırma, söz konusu olan vitaminleri alan kişilerde kansere yakalanma oranınında azalma olmadığını gösteriyor.

Kanserden korunmak için yapılması gereken en temel şey sağlıklı beslenmektir. Dışarıdan vitamin alarak korunacağını zannetmek doğru değildir..

Sağlıklı beslenmek istiyorsan, öncelikle kansere zemin hazırlayan başta fast food gibi hazır gıdalardan, içerisinde katkı maddelerin çokça bulunduğu gıdaları hayatından çıkarmalısın.

Sağlıksız gıdaları hayatından çıkarmak istiyorsan, ancak bunu nasıl yapacağın hakkında bir fikrin yoksa, rehber yazımızı okuyabilirsin. Yazıyı görmek için buraya TIKLAYIN

5- Son olarak; D vitamini kemik kırılmasını önlemiyor.

Doktorlar, hekimler, basın organları hatta hastalar bile D vitamini takviyesinin faydasından bahsetmekte. Verilen D vitamini takviyesinin kalbi koruyacağını ve kansere yakalanma ihtimalini azalttığını pek çok doktor belirtmekte.

Ancak D vitamini gibi multivitaminler günlük rutinlerde iyi bir ilave gibi düşünülse de yan etkileri yine de bulunmakta. En yaygın yan etkileri arasında bulantı, kabızlık(konstipasyon) ve ishal(diyare) bulunuyor.

D vitaminin kemik kırılmasını önlediği, kas gücünde artış sağladığı yaşlanmayı geciktirdiği ve bağışıklık (immün) sistemini güçlendirdiğini de yıllardır duyuyoruz.

Epidemiyoloji profesörü Spector’un anlattıklarına göre  kendisinin D vitaminini kullandığını da söyleyerek, güneşsiz kalan kuzey ülkelerdeki hastalarına bu vitamini kullanmaları gerektiğini tavsiye etmiş.

Daha sonralarda ise profesörün D vitamininin riskleriyle ilgili yayınladığı makalede, aslında böyle bir şey olmadığı, hatta profesörün fikrinin değiştiği ortaya çıkmış..

Spector gerçekleri farkettikten sonra, milyarlarca dolarlık vitamin sektörünün gereksiz yere teşvik ettiği vitamin kullanımını eleştiren bir kitap yazarak bunu piyasaya sunmuş..(The Diet Myth))

 

Beslenme tüyolarıyla ilgili yazımıza gitmek için TIKLAYIN

vgr

Önceki İçerikHazır Ol! En İyi Tüyolar Burada
Sonraki İçerikBu da Geçer! Stres Yönetimini Öğrenin
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz