Vücut geliştirme ile uğraşanlar ve özellikle fazla kilolarından şikayetçi olan kişiler, bu kelimeye aşina olabilirler. Peki CLA nedir?

CLA Nedir

CLA; çoklu bir doymamış yağ asidi olup, açılımı ise Conjugated Linoleic Acid’tir. CLA’nın etkileri 1987’lerde keşfedilmiş olup, antikanserojen özelliği ise yapılan araştırmalarla gözlemlenmiştir. Üstelik tek etkisi kanserden koruması değil. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirip vücut direncimizi de artırıyor.

CLA

 

Kilo vermek isteyip de bir gıda takviyesi arayanlara sıkça önerilen CLA’nın bilinen bazı faydaları şunlardır:

CLA

  • Yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırarak kişinin iştahının azalmasına sebep olur
  • Kolesterol ve trigliserit oranlarını azaltarak kalp sağlığına olumlu katkı sağlar
  • Kasların gelişimine yardımcı olur
  • İnsülin direncinin azaltılmasını sağlar
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olduğu da bilinmektedir

vgr

Önceki İçerikOsgood – Schlatter Hastalığı
Sonraki İçerikAmino Asit ve Protein Tozu Arasındaki Farklar Nelerdir
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz