Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Kadın vücudunda çeşitli değişikliklere neden olan hamilelik belirtileri, anne adayları tarafından sıklıkla araştırılıyor. Yaşanan belirtiler çoğu zaman farkedilebilirken istisnai durumlarda gözden kaçabiliyor. Hamilelik Belirtileri Nelerdir? - Hamilelik Belirtileri Nelerdir1

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  • İlk karşılaşılan belirtisi adet gecikmesidir. Bu belirti gebeliğin ilk işareti olmakla beraber, yaklaşık dört hafta gecikmeyle kendini gösterebilir. Ancak her adet gecikmesi yaşayan kadının gebe olduğu düşüncesi yanlıştır. Çünkü bu gecikme çeşitli kadın hastalıklarına bağlı olarak da gelişebilen bir durumdur.
  • Kanama ya da akıntılar görülür. Bu kanamalar döllenme gerçekleştikten sonra oluşmaktadır. Embriyo rahme yerleştikten sonra birtakım vajinal kanamalar söz konusu olabilir. Bu kanamalar regl kanamalarından biraz farklıdır ve hamileliği gösterebilir.
  • Vücutta progesteron hormonunun artışına bağlı olarak letarji (uyku hali) gözlemlenebilir. Uyuma isteğine ilave olarak halsizlik de söz konusudur. Hatta hamileliğin ilk dört ayında halsizlik ve uyuma isteği ön planda olabilir.
  • Erken hamilelik belirtileri arasında en sık karşılaşılan durum mide bulantısı ve kusmadır. Mide bulantısı kimi kadınlarda ilk haftalarda görülebilirken kimilerinde ise 7. haftadan sonra gözlemlenir.
  • Baş dönmesi de tıpkı mide bulantısı gibi oldukça sık görülen bir durumdur ve metabolik değişimlere bağlı olarak gelişebilir.
  • İlk bir ay içerisinde yaşanan belirtiler hamileliği işaret edebilir. Sık sık idrara çıkma, genel ruh hali değişiklikleri, hormon salgısının artması, koku hassasiyetinin artması, şişkinlik, konstipasyon ve ağızda tat değişikleri gibi diğer belirtiler de hamileliği işaret etmektedir.
Önceki İçerikKahve İçmek Psikolojiye İyi Geliyor
Sonraki İçerik2019 IFBB European Children Fitness Championships
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz