En güçlü analjezik etkisi gösteren, Asya kökenli haşhaşın faydaları nelerdir? Bilimsel adı Papaver somniferum olan haşhaş tohumu, ülkemizde Afyon ve Kütahya çevrelerinde yetiştirilmektedir.

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

Haşhaşın Faydaları Nelerdir? - Haşhaşın Faydaları Nelerdir

 • Tatlı ve salatalarda kullanılabileceği gibi yemeklerin üzerine baharat olarak da servis edilebilir.
 • Uyku problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Adet sancılarını azaltır.
 • Kozmetik ve gıda sanayisinde tercih edilen haşhaş, içeriğindeki etkili yatıştırıcılardan dolayı haftada üç kereden fazla tüketilmemelidir.
 • Beyin sağlığı için etkili mineralleri bünyesinde barındırır. Balık tüketemeyen kişiler için tavsiye edilmektedir.
 • Hazmı kolaylaştırır. Kabızlığı giderir.
 • Beyin fonksiyonlarını düzeltir.
 • Kardiyovasküler hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürür.
 • Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde tercih edilir.
 • Mide sağlığı için oldukça faydalıdır.
 • İçeriğinde bulunan Omega-3 sayesinde kötü kolesterolü düşürür.
 • Zaman zaman vücudumuzda enfeksiyona bağlı olarak diş etlerinde iltihaplanma, diş çürükleri, ağız içinde koku ve ve bakteri enfeksiyonları gelişir. Haşhaş tohumları ile yapılan gargara sayesinde ağız içinde oluşan problemler en aza indirilebilir.
 • Haşhaş, sinir hücrelerinin sakinleşmesini sağlar. Vücutta oluşan depresyon ve anksiyete gibi sorunların giderilmesine büyük ölçüde yardımcı olur. Uykudan iki saat öncesinde tüketilen haşhaş ile daha sağlıklı bir yaşam elde edebilirsiniz.
 • Mutasyona uğrayan hücrelerin gelişmesini önler. İçeriğinde bulunan yüksek lif sayesinde uzun süre tok tutar.

Haşhaş Tohumunu Nasıl Tüketebiliriz?

 1. Haşhaş tohumunu tahin ve balla karıştırarak kahvaltıda tüketebilirsiniz. Haşhaşı peksimet yapımında kullanabilirsiniz. Hamurun içerisine katılarak karıştırılan haşhaş, lezzet verici bir özelliğe sahiptir. Ezme olarak da tercih edilebilir.
 2. Haşhaş tohumunu kurabiye ve poğaça yapımında kullanabilirsiniz.
 3. Çörek yapımında tercih edebilirsiniz. Keskin bir tada sahip olan haşhaşı ayarlarken dikkatli olmalısınız. Haşhaşı çöreğin içerisine direk olarak ilave etmeyiniz. Önce ezme olarak hazırlayıp ardından çöreğe ilave ederek karıştırınız.
 4. İştah açmada etkilidir. Tatlı yapımında tercih edebilirsiniz.
 5. Haşhaş tohumunun içerisinde bulunan yağ, kaliteli ve diğer yağlardan daha iyi olduğu için fiyatı yüksektir. Ayrıca kozmetik alanında krem ve sabun yapımında ek olarak tercih edilebilir.

Editörün Seçimi

Trüf Mantarı Nedir?

Çörek Otunun Faydaları

Kırmızı Lahananın Faydaları

Karamuk Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Önceki İçerik14 Şubat Hediye Önerileri
Sonraki İçerikBitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz