Yaş, cinsiyet, aile, ırk, beslenme ve buna benzer diğer faktörler, hastalıkların oluşmasında rol oynarlar.

Hastalıkların Oluşmasında

Hastalıkların Oluşmasında Rol Oynayan Faktörler

Yaş

Hastalıkların görülme sıklığı ve ölüm oranları ile yaş arasında bir bağlantı kurulabilir. Vücudumuzun direnci, hacmi ve fizyolojik yapısı, çevre şartlarından ve yaş faktörlerinden de etkilenir.

Cinsiyet

Özellikle enfeksiyon hastalıklarında, yaş ve cinsiyete göre görülen değişiklikler, kişilerin hastalığa yakalanma riskini etkiler. Buna bağlı olarak, cinsiyetler arasındaki farklılıklar; erkeklerin farklı, kadınların farklı hastalıklara yakalanmalarına neden olmaktadır.

Aile

Genetik ve kültür yapısına bağlı olan bazı hastalıklar, ırklar arasında da değişiklik gösterebilmektedir. Her ne kadar çevre şartları etkin durumda olsa da, ırklar arasındaki enfeksiyon dağılım ve yayılma hızında; genetik yapının, kazanılmış bağışıklığın ve kişinin sosyal yaşamının rolü vardır.

Irk

Değişik ırklarda hastalığın yayılma hızı ve şiddeti de farklılık göstermektedir. Ayrıca sosyal ve çevresel faktörler de hastalığın oluşumunda etkili olmaktadır.

Beslenme

Sağlığın korunması ve hastalıkların önlenmesi için, beslenmenin sağlıklı ve tam bir şekilde yapılması gerekir. Beslenmenin yeterli ve dengeli bir şekilde yapılması, bağışıklık sisteminin aktif olarak vücudu korumasını sağlar. Ancak dengesiz ve sağlıksız bir beslenme biçimi, bağışıklık sisteminin aleyhine işler. Bu da; vücudun yeterince korunmasının engellenmesine ve mikrobik hastalıklara yakalanma riskinin artmasına neden olur.

Zaman

Bulaşıcı hastalıkların yayılması, biraz da zaman faktörüyle alakalı bir durumdur. Bazı hastalıklar zaman içerisinde periyodik değişimler gösterir. Enfeksiyon hastalıklarında, bağışıklık oranına bağlı kırsal olan bölgelerde 4-5 yılda bir salgın görülürken, şehirlerde bu rakam 1-2 yıla kadar düşmektedir. Ayrıca hastalıkların mevsimlerle de bir ilişkisi bulunmaktadır. Solunum sistemine bağlı bazı hastalıklar özellikle insanların fazlaca bulunduğu kapalı alanlarda yayılırken, bağırsak enfeksiyonları ise yazın daha sık görülmektedir.

Yer

Hastalıkların oluşmasında bölgenin coğrafi özellikleri de etkili olmaktadır. Buna, toplumun sosyo-kültürel yapısı da dahil edilebilir. Yer faktörü bazı hastalıkların bazı bölgelerde görülmesine yol açar. Örneğin durgun suların bulunduğu bölgelerde sıtma sık görülürken, kırsal alanlarda ise KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) ile karşılaşılmaktadır.

Meslek

İnsanların, yaptığı işler dolayısıyla da hastalığa yakalanması arasında sıkı bir bağlantı bulunmaktadır.

Örneğin; kasap ve veterinerlerde şarbon hastalığı riski daha fazlayken, çiftçilerde ise tetanos görülme olasılığı diğer meslek mensuplarına dahil olanlara göre daha fazladır. Yorucu ve ağır işlerde (havasız ve kimyasal maddelerin bulunduğu ortamlar vs.) çalışan kişiler, diğer insanlara oranla daha çabuk hastalanırlar.

Hastalıklara yakalanmada etkili olan diğer faktörler şunlardır;

  • Kalabalık ortamlarda yaşamak
  • Sağlık hizmetlerine erişim sıkıntısı
  • Aile planlaması hizmetlerinden yararlanmamak/yetersizliği
  • Düşük öğrenim düzey

vgr

Önceki İçerikVirüs Hastalıklarından Nasıl Korunabiliriz?
Sonraki İçerikBağışıklığın Önemi Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz