Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsünün virüsünün tedavisi için ilaç ve aşı geliştirilme çalışmaları yapılıyor. Başkan Trump, hidroksiklorokin adlı ilacın hastaların kullanımına hazır olacağını bildirdi. Peki, hidroksiklorokin nedir? Hidroksiklorokin ilacı korona virüsüne karşı etkili mi? İşte, tüm detaylar…

Hidroksiklorokin Nedir?

Hidroksiklorokin Nedir? - giphy

Ağız yoluyla alınan hidroksiklorokin adlı ilaç, duyarlı sıtma türlerinin tedavisinde tercih ediliyor. Ciddi akut solunum yolu hastalığına sebep olan korona virüsü salgını, yerel ekonomiler ve dünya halk sağlığını tehdit etmektedir. Şimdiye kadar birçok ülkeye bulaşarak Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemik hastalık grubuna giren korona virüsü salgını, dünya üzerinde birçok enfekte hastayı ve insan ölümlerini meydana getirdi. Bu duruma ek olarak acil, uygun fiyatlı ve etkili ilaç arayışı sürdürülüyor.

Hidroksiklorokin ya da ticari adıyla plaquenil, romatoid artrit gibi romatolojik hastalıkların tedavisinde sıklıkla tedavi edilen bir ilaç türü. COVID-19 aşısının ortaya çıkması için 12-18 ay gibi bir süre beklenirken, hidroksiklorokin ilacının akciğer doku düzeyine ulaşarak SARS-COVID-19 hastalığına bağlı olarak gelişen ölümcül akciğer hasarını önleme ve hastalığın üst solunum yolu hastalığına indirgenme ihtimali üzerine tartışılıyor.

Etkili bir aşının uygulanması için 12 ile 18 ay gibi bir zaman dilimi beklenirken, hidroksiklorokin gibi kolaylıkla bulunabilen bir ilacın SARS-COVID-19 virüsüne bağlı gelişen semptom etkilerinin azaltılmasında etkili olduğu düşünülüyor.

Hidroksiklorokin Nedir? - giphy

Son zamanlarda remdesivir, favipiravir ve klorokin ilaçlarının corona virüsüne karşı etkili olup olmayacağı araştırılıyor. Hidroksiklorokin virüse maruz kalmadan önce alınırsa, farmakokinetik olarak akciğer dokusunda yüksek oranda birikme oluşuyor ve bu da virüsün yok edilmesi için gereken konsantrasyondan daha yüksek düzeye ulaşıyor.

Bilimsel grafikler detaylı bir şekilde incelendiğinde, hidroksiklorokin ilacının virüsü öldürmeye yeterli doku düzeyine ulaşabilme potansiyeli var. İlacın belirli aralıklarla 200 mg’lık tabletler şeklinde alınması, bu virüse bağlı olarak gelişen akciğer doku hasarlarını önleme ihtimali bulunuyor.

Hidroksiklorokin Nedir? - giphy

Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang, Şubat ayında yayınladığı açıklamada, 70 binden fazla ilaç ve buna bağlı kimyasalların corona virüse karşı etkili olup olmayacağını incelediğini açıklamıştı. Mevcut ilaçlardan 100 tanesinin ise detaylı incelenmek üzere belirlendiğini gündeme getirmişti.

Başkan Cang, favipiravir ilacının düşük belirti gösteren hastalarda iyileşme sürecinin 11 günden 4 güne indirgediğini duyurmuştu. Ayrıca hastalığa bağlı olarak gelişen ateş semptomunun da süresinin azaldığını ifade etmişti.

Hidroksiklorokin ilacının güvenlik kaydının bulunması, düşük maliyetli olması nedeniyle büyük ölçekli kullanım amacıyla tercih edilebileceği mantıklı görünüyor. Corona virüsüne karşı etkin tedavi yöntemleri bilim insanları tarafından araştırılıyor.

Editörün Seçimi

14 Gün Kuralı Nedir?

Su ve Bağışıklık Sistemi

N95 Maske, Corona Virüsünden Korur Mu?

VenForLife

Önceki İçerikThe Fittest Belgeseli Erken Yayınlanabilir
Sonraki İçerikEvinizde Yapabileceğiniz CrossFit Antrenmanları
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz