Kafası karışık, sürekli fikir değiştiren, uçuk hayaller kuran ve sürekli şikayet eden insanlara baktığımızda, bir türlü mutluluğu bulamadıklarını görürüz. Huzur ve mutluluk için sahip olduklarımızla mutlu olmayı öğrenmeliyiz. Peki, daha mutlu bir yaşam için neler yapılabilir?

Huzur ve Mutluluk İçin

1Sahip olduklarınızla mutlu olmayı öğrenin.

Huzur ve Mutluluk İçin - giphy

Bazen elimizdekilerin kıymetini bilmiyoruz ya da çok geç farkedebiliyoruz. Mutluluk üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kişinin mutlu olma kapasitesi, düşünceleri ve davranışlarına bağlı olarak gelişiyor.

Örneğin, sürekli şikayet eden, olumsuz düşünen ve hiçbir şeyden memnun olmayan birisini hayal edin. Böyle bir durumda, birey mutlu olamayacağı gibi karşısına çıkan fırsatları görme imkanını da zorlaştıracaktır.

Duygusal ve fizyolojik açıdan kendimizi mutlu hissettirecek şeylere bağımlı oluruz. Bu da bizim elimizdekini kaybedince üzülmemize neden olur. Ancak, mutlu olmak için bir şeye sıkı sıkıya bağlanmak çok da mantıklı bir davranış olmayacaktır. Çünkü birey mutluluğunu maddesel şeylere bağladıkça, içsel huzuru bulmakta zorlanacaktır.

“Mutluluk bir tercihtir.” /Steve Chandler

2Ufak şeyleri dert etmeyin.

Huzur ve Mutluluk İçin

Yaşamaktan zevk alanların altın kurallarından biri de, ufak şeyleri kafaya takmamaktır. Hepimizin zaman zaman beynimizin derinliklerinde bir konuyu irdelediğimiz zamanlar oluyor.

O konunun üzerine detaylı bir şekilde düşünüp, kafamızda çok büyütebiliyoruz. Bu da, psikolojik sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Olumsuz düşünceleri zihnimizden atmaya çalıştıkça, bu düşüncelerin bizi daha fazla ele geçirdiğini hissedebiliyoruz. Ancak burada yapmamız gereken en önemli adım, düşüncelerimizin gücünün farkında olup hayatımızı ele geçirmesine izin vermemektir.

TDK’ya göre kafaya takmak; “sürekli o şeyi düşünmek” olarak geçmektedir. Bizlerin hayatı bu denli karmaşıklaştırmasına ve boş şeylerin zihnimizi meşgul etmesine izin vermemiz oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bu davranış hem enerjimizi tüketecek hem de zihnimizi yoracaktır.

Düşüncelerin zaman içerisinde davranışlarımıza da yansıdığı bilinen bir gerçektir. Kafaya taktığımız olumsuz düşünceleri hayatımıza uyarlamak, kendimize yapabileceğimiz en büyük haksızlıklardan birisi olabilir.

3Huzur ve mutluluk arıyorsanız kendinize sorun; 1 yıl sonra bunun benim için bir önemi var mı?

Huzur ve Mutluluk İçin - giphy

Kusursuz olamayacağınızı kabullenin ve sevgi kapasitenizi genişletin. Hayatın koşturmaları asla bitmez. Bu süreçte yapılabilecek en mantıklı hareketlerden biri gerçeği kabullenmektir. Ancak hayal dünyasında yaşamaktan da kaçının.

Huzur ve Mutluluk İçin adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Hayır Demek Neden Bu Kadar Zor?

Mutluluk Basittir

VenForLife

Önceki İçerikCotard Sendromu Nedir?
Sonraki İçerikKai Greene Kol Antrenmanını Paylaştı
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz