İrade ve disiplin gücü, gündelik yaşamımızın önemli bir parçasıdır. Hayatımızda aldığımız pek çok karar, irademizden geçer. Peki, irade nasıl güçlendirilir?

İrade Nasıl Güçlendirilir?

İrade Nasıl Güçlendirilir? - giphy

Otokontrolün temelinde, azim ve hırs duyguları barınmaktadır. Bazı insanlar hedeflerine sıkı bir şekilde bağlıyken, bazıları ise neden gerekli iç düzeni yakalayamıyor?

Kendinizi Geliştirin: İrade Nasıl Güçlendirilir?

1Nasıl hayır diyebileceğinizi öğrenin.

İrade Nasıl Güçlendirilir? - giphy

Reddedersem reddedilirim korkusuyla, pek çoğumuz çevremizdeki insanların isteklerini geri çeviremiyoruz ya da geri çevirmekte çok zorlanıyoruz. Peki, neden? Gerçekten bu yaptığımız davranış karşımızdaki insan için değer mi?

Kimi zaman çevremizdeki insanlarla çatışmaya girmemek adına birçok duruma göz yumuyoruz. Çevremizdekilerin isteklerini koşulsuz bir şekilde kabul ediyoruz. Bu çoğu zaman iş hayatında kendi işimizle alakalı olmayan işleri yaparak ve bu duruma boyun eğerek gerçekleşiyor. Öz güvenimizi ve öz saygımızı zaman içerisinde kaybetmekle kalmıyor, başkalarını mutlu etmek adına kendimizi yıpratıp duruyoruz.

Devamı için aşağıdaki yazılarımızı okuyabilirsiniz:

Hayır Demek Neden Bu Kadar Zor?

Hayır Diyemiyoruz Çünkü

2Dünya için küçük, kendiniz için büyük adımlar atın.

İrade Nasıl Güçlendirilir? - giphy downsized large

Bugün kendinize bir söz verin. “Erteleme alışkanlığımdan kurtulacağım”, “Çevremdeki insanlarla aramdaki mesafeme dikkat edeceğim” gibi örneklerle hayatınızda yolunda gitmeyen işleri düzeltmek için bir adım atın.

“Eğer ben genç bir adama tek nasihat verecek olsaydım şunu söylerdim: Git, ömrün oldukça zorluklarla ve sorumluluklarla dolu bir hayat yaşa. Çünkü bunlarsız bir hayat, taşımaya değmeyen bir yüktür.” /Herbert N. Gasson

Örneğin; tembelliğe eğilim gösteren bir yapınız varsa, kendinize haftalık planlayıcılar oluşturun ve bunlara uyun. Çok fazla uyumaya meyilliyseniz, uykuya sebep olan etmenleri araştırın. Kısacası yolunda gitmeyen her şeyi düzeltmek için bir adım atın.

“Yumurta dışarıdan kırılırsa ölüme, içeriden kırılırsa yaşama dönüşür.” Tayfun Topaloğlu

Yazının devamı için bunlara da göz atın:

Erteleme Alışkanlığı ve Mükemmellik Takıntısı

Sorumluluk Sahibi Olmak

3Stresinizi yönetin. Böylece iradenizi kontrol altına almak daha kolay olacaktır.

İrade Nasıl Güçlendirilir?

Sürekli stresli bir yapınız mı var? O zaman stresinizi nasıl kontrol altına alabileceğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Stresin verdiği olumsuz etkiler sebebiyle, duygu ve düşünceleri kontrol altına alma ve disiplinde birtakım aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Bunları düzeltmek için farkındalığınızı geliştirmek iyi bir çözüm olacaktır.

Yazının devamı için;

Bu da Geçer! Stres Yönetimini Öğrenin

Stresle Baş Etmek

Stresle Başa Çıkmak

İrade Nasıl Güçlendirilir adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Gerçekten Özgür Müsünüz?

Yengeç Zihniyeti Nedir?

VenForLife

Önceki İçerikÇok Fazla Düşünmenin Zararları
Sonraki İçerikBeyni Hızlandırmak İçin Tüyolar
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz