İsilik Nedir? Bebeğin fazla sıcak tutulması, kat kat giydirilmesi sonucunda isilik oluşmaktadır. Ter bezlerinden yeterince ter atılamamasına bağlı olarak gelişen isiliği önlemenin birçok yolu vardır.

İsilik Nedir?

İsilik Nedir? - silik Nedir1

Sıcak döküntüleri olarak da bilinen isiliğin bebeklerde en sık karşılaşılan problemlerin başında geldiğini biliyor muydunuz?

Bebekler yetişkinlere oranla daha küçük cilt gözeneklerine sahiptir. Bu nedenle terlediklerinde teri vücuttan atmaları daha zor olmaktadır. Vücuttan atılamayan ter, gözeneklerin tıkanmasına neden olur ve bunun sonucunda isilik gelişir.

İsilik, sıcak havada ya da bebeğin aşırı sıcak ortamda bulunması halinde artış gösterebilir.Bebekler giydirilirken hava şartları ve bulunulan ortam dikkate alınmalı ve bebeğin cildi daima temiz tutulmalıdır.

Cildin temizliği ve sıcaktan korunması isiliğin önlenmesinde büyük önem taşır. Düzenli bakım sayesinde isiliğin döküntülerinden birkaç gün içerisinde kurtulabilirsiniz.

İsilik; bebeğin yüzünde, alın bölgesinde, yanaklarında, göz kapaklarında ve burnunda oluşmaktadır.

Ayrıca vücudun kıvrımlı yerlerinde de görülebilir. Bez nedeniyle bel ve göbek çevresinde de isilikle karşılaşabilirsiniz. Önlem alınmadığında, vücudun her yerini kaplayabilir hatta haftalarca sürebilir.

İsilik kaşınma ve hafif yanmalar şeklinde bebeğinizde görülebilir.

İsiliği koltuk altları, kasıklar, ense ve boyun bölgesinde görebilirsiniz. Dar ya da kalın giysilerle bebeği sarmak ve kıyafetlerin isilik çıkan yerlerde daha fazla sürtünmeye neden olması isiliği artıran başlıca nedenlerdir.

İsilikler küçük deri döküntüleri şeklinde gözlemlenebildiği gibi daha ağır da seyredebilmektedir. (Kaşıntılı, su toplayan deri lezyonları)

Bu nedenle, bebeğinizin cildini sürekli kontrol etmeli ve temiz tutmalısınız.

İsiliği önlemek için;

İsilik Nedir? - silik Nedir2

  • Bebek sıcak havalarda her gün yıkanmalıdır.
  • Giysilerin ince ve pamuklu olmasına özen gösterin.
  • Dar giysilerden uzak durun. Bol giysiler, bebek cildinin dostudur.
  • Sıcak havalarda bebeğinizi serin tutun.
  • Bebek asla terli bırakılmamalıdır.
  • Bebeğin altı sık sık değiştirilmeli, kirli bırakılmamalıdır.
  • Bebeği gereğinden fazla giydirmek, isiliğe neden olur.
  • Bebeğinizi yıkarken, uygun pH aralığında bebek şampuanı ve sabun kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Eğer bebeğiniz hafif seyreden bir isilik geçiriyorsa, serin tutun ve sık sık banyo yaptırın. İsiliğin kendiliğinden geçmesini bekleyin. Ancak deride büyük lezyonlar, iltihaplanma ve kaşıntı varsa doktorun önerdiği krem ve losyonları kullanın.

VenForLife

Önceki İçerikSiroz Nedir? İşte Belirtileri
Sonraki İçerik2019 Arnold Classic Australia Scorecards
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz