Jinekolojik Muayene Nedir? Jinekoloji, kadın sağlığını ve kadın hastalıklarını inceleyen bir bilim dalıdır. Bu bilim dalıyla uğraşan uzman doktorlara ise jinekolog denir. Peki, jinekolojik muayene nedir?

Jinekolojik Muayene Nedir?

Jinekolojik muayenede, cinsel sağlığı ve üreme sağlığını korumaya yönelik bakım ilkeleri uygulanmaktadır. Kadınlara özel bir tür tıbbi bakım olan bu muayene sayesinde; hastalıklardan korunulur, kanserlerin erken tanısına ulaşılabilir, üreme organlarını etkileyen enfeksiyonların erken tanı ve tedavisi mümkün hale gelir.

Pek çok genç kadın için ilk muayene oldukça tedirgin edici gözükmektedir. Ancak bu randevunun önemi düşünüldüğünde, kesinlikle ertelenmemesi gerekir. Bir kadının randevuda nelerle karşılacağını bilmesi, endişelerini yenmeye yardımcı olacaktır.

Jinekolojik muayenede öncelikle anamnez adı verilen öykü alma işlemi gerçekleştirilir. Bireyin kişisel, ailesel, cinsel ve tıbbi öyküleri alınır. Jinekolojik muayene yapılır ve ardından laboratuvar testleri istenir. Muayenenin adet döneminin olmadığı bir zamanda yapılması gerekmektedir. Çünkü adet kanaması hem laboratuvar testlerinin sonuçlarını hem de muayeneyi etkiler. Muayeneden birkaç gün öncesinde vajinal duştan ve krem kullanımından kaçınılmalıdır.

VenForLife

Önceki İçerikBebek Masajı Hazırlığı
Sonraki İçerikBebek Banyosunda Bunlara Dikkat Edilmeli
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz