Etkili bir iletişim kurmanın yollarından önce giyiminizin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışacağım. İnsanların %76’sı sizinle nasıl konuşması ve davranması gerektiğine giyiminize bakarak karar veriyor. Bakımlı olmanız ve iyi giyinmeniz sizi bir adım öne taşıyor.

İmajınız sizi tanımayan insanların zihninde bir profil oluşturuyor. Zihin bu hayali profile dayanarak sizin nasıl biri olduğunuza şahsi bir karar verip size nasıl davranması gerektiğine karar veriyor. İşte etkili iletişim kurmanın püf noktaları.

Jest ve Mimikler

Yanlış bilinen bir diğer konu ise sanılanın aksine etkili iletişimde nasıl cümle kurduğunuz etkili iletişim de karşı tarafa pek bir anlam ifade etmiyor. Jest ve mimikleriniz karşı tarafın en çok ilgisini çeken yöntem ve iletmek istediğiniz mesajı doğru şekilde iletmeye yarayan en etkili iletişim aracı. El ve yüz hareketlerinizin konunun hangi duygu durumunda anlatılması gerektiğine göre şekil alması karşı tarafı en çok etkileyen yol denebilir.

 

Ses Tonu

Etkili iletişimde önemli olan diğer bir konu ise ses tonunuzdur. Ses tonunuz anlattığınız olayda yükselip alçalması bunlarla beraber cümle de doğru yerlerde tonlama yapmanız, iletişimin temel yapı taşlarından. Sesinizin tonunu doğru kullanmak karşı tarafı anlattığınız olayın heyecanına, üzüntüsüne ya da neşesine ortak edip olayın içine çekiyor.

 

Göz Kontağı

Diğer bir konu ise karşı tarafla göz kontağı kurmak. Göz kontağı karşıdaki kişinin zihniniz de hangi kategoriye sınıflandırdığınıza göre değişebilir. İş hakkında konuştuğunuz bir konuda kişinin sol gözünün altına bakarak konuşmak veya ikili ilişkilerde iki gözün arasına bakarak konuşmak karşıdaki kişinin bilinçaltına konu hakkında ipucu veren detaylardır.

Etkili iletişim

 

Pozitif Olmak

Bir başka konu pozitif olmanız ve gülümsemeyi eksik etmemenizdir. Karşıdaki kişinin anlattığı konuyu dinlediğinizi hissettirmek ve pozitif olmak iletişimi bir üst seviyeye taşıyan küçük ayrıntılardır. Bunları kullanmanız sizi daha anlayışlı ve dikkatli biri olarak hatırlanmanızı sağlar.

Karşıdaki kişinin hareketlerini abartmadan taklit etmek kişinin bilinçaltında taklit eden kişinin kendisine benzediğine dair bir bilgi verir. İnsanlar kendilerine benzeyen insanları kendisine daha yakın bulurlar.

Etkili iletişim

 

Son olarak; Etkili iletişim kurabilmek için iyi bir dinleyici olun.

İyi bir dinleyici olmak iletişimin temelidir. Anlatmak istediğiniz mesajı doğru şekilde iletmeniz kadar anlatılmak istenen mesajı da doğru şekilde alıp bu mesaja göre geri dönüş yapmanız da önemlidir. Karşıdaki kişi dinlendiğini hissettiğinde kendini sizin zihninizde değerli olarak görmeye başlayacak ve iletişim daha etkili geçecektir.

Etkili iletişim

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz