Romantik bir ilişkiniz var, ancak son zamanlarda sıklıkla baş gösteren öfke nöbetleri ve kıskançlık krizleri mi yaşıyorsunuz? O halde kıskançlık ilişkilerimizi nasıl etkiliyor yazımız tam size göre. 

Kıskançlık İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor?

Kıskançlık krizleri her ne kadar sahiplenici bir tutum olarak düşünülse de, bir süre sonra karşı tarafın sizden sıkılmasına neden olabilir.

Kıskançlık

Evlilik terapistleri tarafından gerçekleştirilen ve 2008 yılında Journal of Couple and Relationship dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre kıskançlık, romantik ilişkilerde görülen en büyük problem olarak karşımıza çıkıyormuş.

Yapılan bu araştırmaya göre en çok görülen kıskançlık nedenleri şu şekilde sıralanıyor:

  • Düşük özgüvene sahip olmak: Kendine yeterince güvenmeyen bireylerde doğru orantılı artış gösteriyor.
  • Nevrotiklik : Duygu durumlarında şiddetli değişimlerin yaşanması, karşı tarafa güvenmeme ve sahip olma- paylaşamama hisleri de kıskançlığa sebep oluyor.
  • Aşırı bağlanmak: Partnerinizle çok uyumlu bir ilişkiniz olabilir. Ancak aşırı ve sağlıksız bir şekilde bağlanma biçimi zamanla kendi öz benliğinizi kaybetmenize ve hatta takıntılara sebep olabilir.
  • İlişkide kendinizi yetersiz hissetmek: Sizden daha başarılı ya da fiziksel olarak görünüşünü beğendiğiniz biriyle partnerinizi yan yana görmekten rahatsızlık duyma, o kişinin sevgilinizi ya da eşinizi elinizden alacağı düşüncesi

Kıskançlık İlişkilerimizi Nasıl Etkiliyor? - giphy

Engelleyemediğiniz öfke nöbetleri ve kıskanmanız  nedeniyle kendinizi sürekli üzgün ve öfkeli hissediyorsanız aşağıdaki önerileri değerlendirebilirsiniz;

  • Kıskançlığa neden olabilecek durumlardan kaçının.
  • Kıskançlığın altında yatan en temel duygu öz güven eksikliğidir. Bunu unutmayın.
  • Sahip olduğunuz pozitif özellikleri kendinize hatırlatmayı deneyin.
  • Partnerinizle iletişim kurun. Ancak bu imalı ve kırıcı bir şekilde değil, karşılıklı saygı çerçevesinde -suçlayıcı olmayan bir dille- yapılmalıdır.
  • Bazen boş vermeyi öğrenmelisiniz. Hayatınızda bu duyguya ihtiyacınız olmadığını düşünün.

VenEraX

Önceki İçerikSperm Kalitesini Artıran Besinler
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz