Kitaplardan Alıntılar Ve Durum Değerlendirmeleri. Kitaplar kimi insan için en yakın dostken, kimisi için de bir yabancıdan ibarettir. Ama yol gösteren, empatiyi öğreten ve insanı anlatan en samimi kaynaklar olduğu kesin (tabii son zamanlarda çıkan saçma kitaplardan bahsetmiyorum).

Kitaplar çağın özelliğini yansıtır derler belki de o yüzden son ”eserler” böyle. İşte bu seride kitaplardan alıntılar ve durum değerlendirmeleri okuyacaksınız, keyifli okumalar.

1- Başak Kablan: Önce Hayallerim Öldü Sonra Babam

Kitaplardan Alıntılar Ve Durum Değerlendirmeleri

Unutmaya niyetli olmasaydık gömmezdik ölülerimizi.

Kelimeler kafamın içinde bu kadar zararsızken, beyaz bir sayfayla buluşunca nasıl bu kadar zararlı hale geliyor? Şu kafatası kafesi midir düşüncelerin. (Kitaptan alıntılanmıştır)

2- Sor Juana Ines de la Cruz

Kitaplardan Alıntılar Ve Durum Değerlendirmeleri

 “Yaşa,

   Ve senin yaşında,

   yaşamına eşlik eden güneş,

   günlerini saymasın

   yalnızca aydınlatsın onları”

(Sayfa 58, Kitaptan alıntılanmıştır)

3- Rauda Jamis: Frida Kahlo Aşk Ve Acı

Kitaplardan Alıntılar Ve Durum Değerlendirmeleri

Kendimi hem kendim için yaşayabilecek denli güçlü ve iç zenginliğine sahip hissediyorum, hem de değil bir davranışın, en ufak bir düşüncenin bile paralayabileceği kadar dayanıksızım. (Kitaptan alıntılanmıştır)

4- Dostoyevski: Yeraltından Notlar

Kitaplardan Alıntılar Ve Durum Değerlendirmeleri

Her insanın hatıralarında, herkese söyleyemeyeceği, ancak dostlarına söyleyebileceği taraflar vardır. Hatta dostlarına bile açılamayacak, insanın yalnız kendine saklayacağı sırları da bulunur. Bunlardan başka, kendi kendimize bile açmaktan çekindiğimiz konular da vardır ki, bunların sayısı şerefli bir insanın dağarcığında bile hayli kabarıktır. (Kitaptan alıntılanmıştır)

5- Yusuf Atılgan: Aylak Adam

Kitaplardan Alıntılar Ve Durum Değerlendirmeleri

Yoksa her şey ben olmadığım zaman, ben olmadığım yerlerde mi oluyordu? (Kitaptan alıntılanmıştır)

6- Paulo Coelho: Simyacı

Kitaplardan Alıntılar Ve Durum Değerlendirmeleri

Yüreğine, acı korkusunun, acının kendisinden de kötü bir şey olduğunu söyle. Düşlerinin peşinde olduğu sürece hiçbir yürek kesinlikle acı çekmez. Çünkü araştırmanın her anı, Tanrı ve Sonsuzluk ile karşılaşma anıdır.

Benim yalnızca şimdim var ve beni sadece o ilgilendirir. Her zaman şimdide yaşamayı başarabilirsen mutlu bir insan olursun. Çölde hayat olduğunu, gökyüzünde yıldızlar olduğunu ve insan hayatının özünde bulunduğu için kabile muhariplerinin savaştıklarını anlayacaksın. O zaman hayat bir bayram, bir şenlik olacak; çünkü hayat yaşamakta olduğumuz andan ibarettir ve sadece budur. (Kitaptan alıntılanmıştır)

7- Antoine de Saint- Exupery: Küçük Prens

Kitaplardan Alıntılar Ve Durum Değerlendirmeleri

Büyükler sayılara bayılırlar.Tutalım,onlara yeni edindiğiniz bir arkadaştan söz açtınız,asıl sorulacak şeyleri sormazlar. Sesi nasılmış,hangi oyunları severmiş,kelebek biriktirir miymiş,sormazlar bile.”Kaç yaşında?” derler, “Kaç kardeşi var? Kaç kilo? Babası kaç para kazanıyor?” Bu türlü bilgilerle onu tanıdıklarını sanırlar.Deseniz ki, “Kırmızı kiremitli güzel bir ev gördüm. Pencerelerinde saksılar, çatısında kumrular vardı.” Bu türlü gözlerinin önüne getirmezler bu evi. Ama, “Yüz bin liralık bir ev gördüm,” deyin, bakın nasıl “Aman ne güzel ev!” diye haykıracaklardır. (Kitaptan alıntılanmıştır)

VenForLife

Önceki İçerikWabi Sabi Nedir?
Sonraki İçerikİletişimde Jest ve Mimikler
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz