Corona virüsünden korkmak anlamına gelen koronafobi, virüsten daha hızlı yayılan bir tehlike olmuş durumda. Koronafobi tehlikesi bu denli hızla yayılırken, gözler Dünya Sağlık Örgütü’nün aşı bulma tedavilerine çevriliyor.

Koronafobi Tehlikesi Yayılıyor: Virüsten Daha Tehlikeli

Koronafobi Tehlikesi Yayılıyor - Koronavirüs

Dünya üzerinde görülen corona virüs vakaları ve ölüm sayısı her geçen gün artıyor. Son olarak ülkemizde de tespit edilen COVID-19 vakası her geçen gün artış gösterirken, “virüs kapmayayım” endişesi pek çok insanı etkilemiş durumda.

Küresel salgınların bireyler üzerinde endişe ve korkuya sebep olabileceği önemli bir gerçek. Ancak bu durumda paniğe kapılmak hastalığın gidişatını olumsuz yönde etkileyecektir. Korku ve kaygıya kapılarak psikolojik süreci zorlaştırarak, kişinin ruhsal sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Koronafobi tehlikesi nedeniyle iştahsızlık ve sağlık sorunlarında artış

Koronafobi Tehlikesi Yayılıyor - Korona virüsü

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı kasıp kavuran corona salgını, koronafobi yaşayan insanları daha da endişelendiriyor. Özellikle bireyin kendisinin ve sevdiklerinin hastalanmasıyla alakalı korku ve endişeleri, aşırı uyuma ya da hiç uyumama, iştahsızlık ya da aşırı yemek yeme davranışı, ilaç, sigara ve alkol kullanımının artmasına neden oldu.

COVID-19 sebebiyle ev karantinasında kalmak kişilerin korkusunu biraz da olsa hafifletebilir. Bu süreçte kişinin farkındalığını artırarak, güçlü bir şekilde duruş sergilemesi önemlidir. Olumsuz senaryolar kurmak insan sağlığını hem olumsuz etkiler hem de ruhsal bunalımlara neden olur.

Telefon ve görüntülü konuşma ile aileniz ve sevdiklerinizle iletişime geçin.

Salgın kapsamında koruyucu faaliyetler ülkemizde son hızla sürdürülüyor. Özellikle 14 gün kuralına ve evden çıkmamaya özen gösterdiğimiz sürece, hastalığın yayılma riskini büyük ölçüde azaltabiliriz. Ev karantinasındayken yapabileceğiniz aktivitelere buradan ulaşabilirsiniz.

  • Alkol ve sigaradan uzak durun.
  • Uyku düzeninize dikkat edin.
  • Sürekli virüs ile ilgili konuşmayın. Olumlu planlarınızı ve hedeflerinizi düşünün.
  • Temel ihtiyaçlar için markete gitmek dışında sokağa çıkmayın. Eğer sokağa çıkmanız gerekiyorsa kalabalık ortamlardan, toplu taşıma araçlarından (Ayrıca bkz. Toplu Taşımada Sağlık Önemli), virüsün yayılma potansiyeli yüksek olan tüm yerlerden olabildiğince uzak durun. Dışarıda uzun süre kalmayın.
  • Sosyal mesafeyi koruyun. Kimseye 1 metreden fazla yaklaşmayın.
  • Günde en az 2 litre su için.
  • Takviye edici ek gıdalar, vitaminler almayı ihmal etmeyin.

VenForLife

Önceki İçerikHedonik Adaptasyon Nedir?
Sonraki İçerikStres ve Başarı
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz