Antioksidan, demir ve kalsiyum kaynağı olan maca nedir? Maca kökünün faydaları nelerdir? Sağlıklı gıda mağazalarında ya da smoothie barı menülerinde de karşılaşabileceğiniz maça hakkında önemli bilgileri sizler için sıraladık. Keyifli okumalar!

Maca Nedir?

Spirulina ve chia tohumu raflarının yanında asılı duran maca kökü, matcha ile  benzerlik gösterse de karıştırılmamalıdır. Maca kökü, iyi bir antioksidan kaynağı olmaktadır. Bu sebepten dolayı birçok insanın sofralarında yerini korur. Oluşabilecek menstrüasyon ve PMS komplikasyonlarına iyi gelmektedir.

Maca Nedir? En Yeni Süper Yiyeceğinizle Tanışın!

Maca Nedir? Maca Kökünün Faydaları - giphy

Güney Amerika’nın dağlarında Peru kökenli kök sebze olarak yetişen maca, görüntüsüyle patatesi anımsatıyor. Ham haliyle sindirimi zor olduğu için birçok yerde toz ve paketli halde satışa sunulmaktadır.

Bu sayede vücutta sindirilmesi ve emilimi daha kolay olmaktadır. Yalnız alındığında acı bir tada sahip olduğu için, smoothie ya da enerji barlarına ilave edilerek tüketilebilir. Çay kaşığı başına 10, yemek kaşığı başına yaklaşık 20 kalori içermektedir.

Maca nedir

Yıllardır geleneksel Peru kültüründe sıklıkla tercih edilen maca kökü, libido artırıcı özelliğinden dolayı adeta bir şöhret kazanmış durumda. Maca kökünün libidoyu artırıcı özelliğinden dolayı, bazı insanlar bu amaç için düzenli olarak kullanıyorlar.

Bazıları ise bir kez kullandığınızda cinsel dürtü artışının gerçekleşmediğini, düzenli olarak kullanımında sonuç alınabileceğini söylüyor. Bu bir araştırma konusu olmakla beraber birçok insan maca kökünün eşsiz faydalarından yararlanıyor.

Maca Nedir? Maca Kökünün Faydaları - giphy

Yakın zamanda maca bir hormon regülatörü olarak da tavsiye edilmeye başlanmıştır.

Vücutta dengeleyici etki yarattığı için adaptojen olarak da kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu sayede birçok insan maca köküyle tanıştı. Ayrıca vücudun stresten arınmasında da önemli bir yer tutan maca, içeriğindeki besleyici flavonoidler sayesinde iyi bir antioksidan olmayı başarıyor.

Sıcak basmaları ve menopoz semptomları için sıklıkla tavsiye edilen bu bitki kökü, ruh hali etkinliklerimizi olumlu yönde etkilemektedir. Bazı insanlar maca kökünün egzersiz sonrası iyi gelebileceğini de vurguluyorlar. Bunun sebebine gelecek olursak, maca kökünün tüketimi sonrasında enerji artışının vücudumuza yansıyışı olarak gerçekleşmektedir.

Maca Nedir? Maca Kökünün Faydaları - giphy

Smoothie’nize eklediğiniz iki çay kaşığı maca tüketmenin bir sakıncası olmayacağı birçok insan tarafından söyleniyor. Ancak iki çay kaşığından daha fazla tüketmenin sağlığımız üzerine yan etkileri olma ihtimali bulunabilir.

Maca Nedir? Maca Kökünün Faydaları adlı yazımızı sevdin mi? Bunlara da göz atmayı unutma!

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

VenForLife

Önceki İçerikMatcha Çayı Nedir?
Sonraki İçerikDepresyonda Olan Biriyle İletişim
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz