Mama ile Beslemede Dikkat Edilecek Noktalar. Bebek beslenmesinde ilk tercih genellikle anne sütü olmaktadır. Fakat bazı durumlarda anne sütü yetersiz kalabilir. Çocuk yeterli kilo alımına ulaşamıyorsa, ikinci tercih mama olmalıdır. Peki, mama ile beslemede nelere dikkat edilmeli?

Mama ile Beslemede Dikkat Edilecek Noktalar

Mama ile Beslemede Dikkat Edilecek Noktalar

  • Mamayı hazırlamadan önce eller iyice yıkanmalıdır.
  • Mama kutularında belirli bir su ve mama oranı yazmaktadır. Bunlara uyularak mama hazırlanmalıdır.
  • Mamanın suyunun az olması kabızlık ve su kaybına neden olur.
  • Mamanın suyunun çok fazla olması ise bebeğin yetersiz beslenmesine ve kilo alamamasına sebep olmaktadır.
  • İlk altı ayda mamayı hazırlamak için kaynatıp soğutulan ılık içme suyunu tercih edebilirsiniz.
  • Mamayı hazırlamak için suyu tekrar tekrar kaynatmak iyi bir çözüm değildir. Sürekli kaynattığınız sularda sodyum düzeyinin yükselebileceğini unutmayın.
  • Mama ile bebeğinizi beslerken kaşık tercih etmelisiniz.
  • Hazırlanan mama çok soğuk ya da çok sıcak olmamalıdır. Isı kontrolünü el bileğinin iç yüzüne bir iki damla mama damlatarak yapabilirsiniz. Bileği yakmayacak sıcaklık idealdir.
  • Zorunlu olmadıkça biberon tercih etmeyin. Eğer biberon kullanacaksanız, temizliğine çok dikkat etmeye özen gösterin.
  • Biberonla beslenen bebeğin pozisyonuna dikkat edin. Bebek sırtüstü düz yatar pozisyondayken biberon vermek, mamanın akciğerlere kaçmasına neden olabilir.

VenForLife

Önceki İçerikBebeğin Büyüme ve Gelişmesinin İzlenmesi
Sonraki İçerikKişiler Arası İletişim Engelleri Nelerdir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz