Mastit Nedir? Meme bölgesinde oluşan ağrı ve kızarıklardan şikayetçi misiniz? Özellikle laktasyon döneminde sıklıkla karşılaşılan mastit hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Mastit nedir?

Süt kanalının tıkanmasıyla beraber oluşan meme inflamasyonu durumudur. Emzirme tekniğinin hatalı olmasına bağlı meme başında çatlaklar meydana gelir. Oluşan bu çatlaklardan mikroorganizmalar memeye girerek enfekte ederler.

Eğer kişisel hijyene dikkat edilmezse, mastitin oluşma ihtimali artar. Hastada 38.5 derecenin üzerinde ateşli seyreden, meme cildinde kızarık bir görünüm, sertlik ve ağrı tablosu vardır.

Mastit Nedir? - Mastit Nedir1

Mastitten korunmak isteyen anneler nelere dikkat etmeli ?

  • Annelerin doğru ve bilinçli bir emzirme tekniğini öğrenmiş olması gerekir. Böylece meme başı çatlakları ve enfeksiyon oluşumu önlenmiş olur.
  • Emziren anneler memelerini günde sadece bir kez sabunsuz suyla yıkamalıdır.
  • Sabun meme başı derisinin kurumasına yol açar. Bu da çatlakların oluşumuna zemin hazırlar.
  • Bebek çok uzun süre emzirilmemelidir. Çünkü bebek ağzıyla meme başını aşındırarak tahriş edebilir.
  • Her emzirmeden önce anneler ellerini sabunlu suyla iyice yıkamalıdır. Böylece enfeksiyon oluşma ihtimali azalır.
  • Memeler daima kuru tutulmalıdır. Emzirme aralarında memede dolgunluğa bağlı olarak süt akışı meydana gelebilir. Böyle bir durumda göğüs pedi kullanılmalıdır. Ancak bu pedler ıslak olarak uzun süre memede tutulmaz.
  • Meme başlarına ilaçlı losyon ve merhem sürülmemelidir. Koruyu olarak her emzirme sonrasında anne, kendi sütünü meme başı ve çevresine sürebilir.
Önceki İçerikAile Planlaması Danışmanı Nedir?
Sonraki İçerik2019 Pittsburgh Pro Scorecards
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz