Son zamanlarda Matcha hakkında çok fazla soru soruluyor. Modaya uygun bu çay, her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Özel kahve severlerin bile tutkuyla bağlandığı Matcha çayı nedir?

Matcha Çayı Nedir?

Matcha Çayı Nedir? - giphy

Özel bir yeşil çay şekli olan Matcha, yapraklarındaki faydalı bileşenlerin sıcak suya infüze edilmesiyle oluşur. İnce bir toz haline getirilen Matcha’nın yapraklarını tüketirken, sağlığa sunduğu yararları ile bilgilenebilirsiniz.

Matcha Çayı Faydaları

Matcha Çayı Nedir? - Matcha tea

İçeriğindeki vitamin ve minerallerin yanı sıra, kansere ve kardiyovasküler sistem hastalıklarına karşı önemli ölçütte koruma sağlar. Daha iyi bir kan şekeri regülasyonu için bu çayın sihirli etkilerinden yararlanabilirsiniz. Polifenol adı verilen antioksidanlar açısından zengindir. Bu sayede kan basıncını düşürür ve yaşlanmanın olumsuz etkilerinden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Matcha Çayı Nedir? - giphy

Matcha Çayı ve EGCG

EGCG (Epigallokateşin Gallat) adlı polifenol, birçok diyet takviyesinde önerilmektedir. Matcha’daki EGCG polifenolü, kanser hücrelerinin gelişim hızını düşürür. Metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır. EGCG’nin sağlık üzerindeki olumlu potansiyel etkisi, çok fazla dikkat çekmektedir.

Matcha Çayı Nedir? - Matcha Çayı Toz

Enflamasyonu azaltmaya ve kilo vermeye yardımcı olan bu polifenol, Matcha’nın inanılmaz faydalarının daha fazla fark edilmesine yardımcı olur. Matcha, kalp ve beyin hastalıkları üzerine gerçekleştirdiği olumlu etkiler sayesinde pek çok kişinin gözdesi olmaktadır.

Matcha Çayı Nedir? - giphy

Matcha çayının kan damarlarında oluşan plak sorununa da iyi gelebileceği gözlemlenmiştir. Bunun sebebi EGCG içeren Matcha çayı ekstresi tüketmenin, LDL (kötü) kolesterole iyi geldiği araştırılmıştır. Buna göre 33 kişide yapılan 8 haftalık çalışmada, kolesterolün düşürülmesinde  %4.5 oranında etki payı olduğu gözlemlenmiştir.

Matcha ve Kafein

Matcha’da bütün yaprakları tükettiğiniz için, bir fincan kahve oranında ya da ona yakın bir değerde kafein alabilirsiniz. Teanin (N⁵-etil-L-glutamin) ihtiva eden Matcha, bağışıklık hücreleri açısından elzem olan proteini yapısında saklar. Sakinlik ve dinginliğe, iyi hissetmeye katkı sağlayan bu proteinin, vücudumuzda önemli sayılabilecek pek çok faydası bulunur.

Matcha Çayı Nedir

  • Hücrelerin hidrasyonunu ve hacmini korur.
  • Yoğun antrenmanlardan sonra vücudun ihtiyaç duyduğu glutamin seviyesinin gelişimine katkı sağlar.
  • Bağırsakların yapısal olarak bütünlüğünü sağlar.

Geleneksel olarak bu çayın temelde bu kadar popüler olmasının önemli bir sebebi var: Sağlıklı olma isteği ve kilo kaybı.

Matcha Çayı Nasıl Hazırlanır?

Matcha Çayı Nedir

Bir çay kaşığı Matcha tozunu, kupanıza boşaltın. Üzerine yaklaşık 4-5 damla sıcak suyu kupanıza dökerek tozun topaklanmadan homojen bir şekilde karıştırılmasına yardımcı olun. Ardından sıcak suyu dökerek köpürene kadar karıştırın.

Editörün Seçimi

Çarkıfelek Çayı Nedir? İşte Faydaları!

VenForLife

Önceki İçerikShawn Rhoden Geri Dönmeye Hazır
Sonraki İçerikMaca Nedir? Maca Kökünün Faydaları
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz