Miyop Nedir

Miyop nedir? Uzak nesnelerin bulanık görülmesine neden olan, yakın cisimlerin ise daha net görülmesi ile ayırt edilen bir göz sorunudur.

Miyopun derecesi tedavinin gerekli olmadığı ılımlı formdan görmenin önemli ölçüde etkilendiği şiddetli form arasında değişebilmektedir. 6-13 yaş aralığında olan çocuklarda başlayabilmektedir. Ergenlik döneminde ise daha da kötü hale gelebilmektedir. Ayrıca, yetişkin bireylerde de ortaya çıkabilmektedir.

Olmasındaki neden

Gözün görüntülerini odaklayan kornea ve lens olmak üzere iki bölüm bulunmaktadır. Kornea gözün kubbe şeklindeki açık yüzeyine verilen addır. Lens ise, şeffaf bikonveks bir yapıdır. Normal olarak şekillenmiş bir gözde bu odaklanma elemanlarının her biri, bir mermerin yüzeyi gibi pürüzsüz bir eğriliğe sahiptir.

Normal eğriliğe sahip bir kornea ve lens göze gelen ışığı kırarak gözün arka kısmında bulunan retinada keskin bir şekilde odaklar. Pürüzsüz bir şekilde kavisli değil ise, ışık ışınları düzgün bir şekilde kırılmaz ve bunun sonucunda da kırılma kusuru ortaya çıkar. Uzağı görme kusuru genellikle göz küresi normalden daha uzun ise veya kornea aşırı kavisli ise olmaktadır.

Bu durumlarda da ışık tam olarak retinaya odaklanmak yerine retinanın önüne odaklanmaktadır. Bunun sonucunda, uzaktaki nesneler bulanık bir şekilde görülür.

Çevre koşulları da etkilemektedir

Yapılan bazı çalışmalar, dışarıda geçirilen zamanın kısıtlı olması nedeni ile miyop riskinde artış arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Yakın mesafeden çalışmak

Çok fazla okuyan, yazan veya bilgisayar başında zaman geçiren kişiler risk altında olabilmektedir. Bilgisayar veya televizyon karşısında geçirilen zamanın uzunluğu, uzağı görme kusuru gelişiminde rol oynayabilmektedir. Okuduğunuz bir şeyi çok yakın mesafede tutmak da miyopun artması ile ilişkisi olduğunu bulunmuştur.

Genetik

Genetik olarak da geçebilmektedir. Her iki ebeveynde de miyop var ise risk daha yüksektir. Birinde miyop var ise bu göz kusurunun gelişme olasılığı artmaktadır.

Belirtileri

Yetişkinlerde

 • Uzakta bulunan nesneleri bulanık görmek
 • Araç kullanırken, özellikle de geceleri görme zorluğu
 • Net görebilmek için göz kapaklarını kısma ihtiyacı
 • Göz yorgunluğu ve buna bağlı olarak baş ağrısı

Çocuklarda

 • Gözleri sık sık ovalamak
 • Gözlerde inatçı şaşılık
 • Okulda tahtaya yazılarında okumakta zorluk
 • Uzaktaki nesneleri seçememek
 • Ekrana veya sınıfta ön taraflara daha yakın oturma ihtiyacı
 • Çok sık göz kırpmak

Uzağı görme yetersizliği olan bazı yetişkinler ve tedavi olmamış miyop sorunu olan küçük çocukların diğer bazı göz problemleri geliştirme olasılıkları daha da yüksektir. Gelişebilen ikincil göz sorunları ise;

 • Retina dekolmanı: Retinanın bazı bölgelerinin oksijen ve besin sağlayan kan damarlarından uzaklaşarak ayrılması ile ortaya çıkmaktadır.
 • Şaşılık: Gözlerin farklı yönlere baktığı, yaygın bir çocukluk problemidir.
 • Glokom: Göz içi basınçta artma olmasıyla ilgili ciddi bir göz rahatsızlığıdır.
 • Katarakt: Göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi ile ilgili görme kusurudur.
 • Göz tembelliği: Daha az gören gözün kullanılmamasına bağlı ortaya çıkabilen ve gözde görmenin doğru bir şekilde gelişmediği bir çocukluk çağı göz hastalığıdır.

Tedavi

Kornea içi halkalar

INTACS adı verilen plastik kornea halkaları, korneanın şeklini değiştirmek için göze implante edilmektedir.

Yapay lens implantları

Suni olarak elde edilen lensler, doğru odaklanma elde etmek için gözlere kalıcı olarak yerleştirilebilmektedir.

Lazer göz ameliyatı

Göz küresinin şeklini değiştirmek için lazer göz ameliyatı yapılabilmektedir. Çocuklarda gözler gelişmeye devam ettiği için yapılması uygun değildir.

Gözlük veya kontakt lens

Miyop olan çoğu kişi için ilk tercih gözlüktür. Bazı kişilerde kontakt lensler gözlüklerden daha net bir görüş ve geniş görüş açısı sunmaktadır.

vgr

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz