Birçok araştırmaya konu olan stres, hala gizemini koruyor. Nasıl oluyor da normaldeyken çok kolaylıkla yaptığımız işleri, stresli anımızdayken gözümüzde bu kadar büyütüyoruz ?  

Stresin vücudumuz üzerinde etkisi olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hatta bazıları yaşadığı bu kaygıdan dolayı yapılması gereken işlerini tamamlayamamakta ve yaşadığı olumsuz durumu karşıdaki insana dahi negatif duygularla yansıtmakta.

Peki stresin bu kadar hayatımıza yön vermesine izin veren şey ne ? Gerçekten bu kadar güçlü bir duygu mu yoksa biz mi gereğinden fazla anlam yükleyerek kendimizi kaybediyoruz ?

 

1- İş yerindeki performansınız mı düştü? Belki de bunun nedeni kişisel başarısızlığınız değil, stresin vücudunuz üzerinde oluşturduğu negatif etkidir.

Stres
Başarısız olmak dünyanın sonu değildir. Stresi hayatınızdan çıkarın.

İş ortamında tek bir sebebi stres kaynağı olarak görmeyen ünlü yazar Gibson’a göre(1988) stres büyük oranda çevresel faktörlerden meydana gelmekte. Hatta öyle ki, stresli olabilmemiz için etrafımızda sevmediğimiz insanların varlığı bile yetiyor.

Düzensiz ve yanlış beslenme, yeterince alınamayan uyku ve insan ilişkilerinde problem de yine stresin başlıca nedenleri arasında.

Bilindiği üzere iş yerinde çalışanların motivasyonunun yüksek olması ve daha verimli çalışabilmesi için stresli olmaması gerekir.Çünkü bu anlarda beynimiz en kolay yaptığımız işleri dahi olumsuz olarak algılar ve sonuç olarak başarısız oluruz.

Ayrıca başarıyla alakalı yaptığımız araştırmalarda da başarılı insan ile başarısız insanı ayıran en temel noktanın düşüncelerimiz olduğuna karar verdik.(ulaşmak için buraya TIKLAYIN.)

Bu doğrultuda bizim olaylara bakış açımız sadece başarımızı etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda motivasyonumuzu da etkileyerek iş yapabilme kapasitemizi ölçüyor.

Düşüncelerimiz ve özgüvenimiz de iş performansımızı etkilemekte.Sürekli “ben yapamam, bu çok zor” gibi cümleler sarf ederseniz zaten isteseniz de bunu başaramazsınız çünkü siz bu cümleleri unutsanız dahi bilinçaltınızda ilk engeli koymuş oluyorsunuz. Unutmayın, bilinçaltı olumsuz düşünceleri programlamaya meyillidir. Siz olumlu düşünceler verirseniz, dönüş olarak da bunu alırsınız. Kendinize inanın.

Kazanmanın anahtarı stres altındaki duruşunuzdur. Paul Brown

 

2- Aşırı stres insanlarda panik atak ve depresyon gibi ağır psikolojik bozukluklara neden oluyor.

Stres
Uykunuza önem verin. Yetersiz uyku, strese sebep oluyor.

Stresin panik atağa yol açtığını biliyor muydunuz ? 

Yaşanılan iç sıkıntının yanında depresyonu da tetikleyen stres ne yazık ki hayatımızı olumsuz yönde etkilemekte. Peki buna göz mü yummalıyız? Tabi ki hayır.

Yapılan sayısız araştırmalar gösteriyor ki, kendisiyle barışık olan insanlar bu yıkıcı zamanları daha kolay atlatıyor. Yani bu zamanlarda kendimize daha çok vakit ayırmalı ve “ben bu durumu atlatabilirim,ben güçlüyüm vb.” gibi motive edici cümleler kullanmalıyız.

Ayrıca kendinizle daha çok ilgilenmeli hedef ve beklentilerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

 

3- Son olarak; Kendinize değer verin.

Stres
Kendinizi önemseyin. Hiçbir şey sizden daha değerli değildir.

-Her şeyi ilk seferde %100 başaramayacağınızı unutmayın.Yaşadığınız yenilgiler çöküntüye uğratmak yerine sizi daha güçlü biri yapmalı.

-Fiziksel egzersizler yapmayı ihmal etmeyin. Egzersizler vücudun metabolizmasına olumlu etki ederek, insanı rahatlatan bazı kimyasal salgıların salgılanmasına yardımcı olur, kas ve zihinsel gerginliği azaltır.

-Her gün mutlaka dinlenmek için kendinize zaman ayırın.

-Her şeye ‘Evet’ diyemezsiniz. Başkalarının beklenti ve taleplerini her zaman karşılayamazsınız. Gerektiğinde ‘Hayır’ demeyi öğrenin.

-Aileniz ve arkadaşlarınızla verimli vakit geçirin. Ayrıca faydalı olacağını düşündüğünüz sosyal aktivitelere katılın, yeni kararlar alın.

-Hoşlandığınız şeylere daha fazla vakit ayırın.Bu bir sevdiğiniz kitap, uzun zamandır gitmeyi düşündüğünüz bir film ya da yeni bir hobi edinmek olabilir. Orası size kalmış.

Unutmayın!

Kendinizle, bulunduğunuz yerle ve yaptığınız şeyle rahat olmak, paranın satın alabileceği bütün değerlerden ve zevklerden daha keyiflidir.

Hazır Ol! En İyi Tüyolar Burada adlı yazımıza gitmek için TIKLAYIN

vgr

Önceki İçerikYıllarca Kandırıldık Mı? Vitaminler Aşkına!😱
Sonraki İçerikAnatomi Bilimine Giriş Yapıyoruz!
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz