Bazı insanlar sürekli etrafa neşe saçarken bazıları neden mutsuzdur? Çok gülen insanlar aslında bunu alışkanlık haline mi getiriyorlar? Mutluluk alışkanlık mıdır?

Mutluluk Alışkanlık Mıdır?

Bazı insanlara baktığımızda sanki hayatta her şey yolunda gidiyormuşçasına mutlu bir hava takındıklarını görürüz. Peki, durum aslında böyle midir? Her gülen insan mutludur diyebilir miyiz?

Mutluluk Alışkanlık Mıdır? - giphy

Bizler yaşamın her anında mutluluğu arayan, onun peşinden koşan ve mutluluğu geliştirmek için tüm yaşam enerjimizi harcayan varlıklarız. Birçok insan her ne kadar dışarıdan çok eğlenceli görünse de aslında bunu farkında olmadan yapmaktadır.

Sürekli mutluluğu kovalıyoruz ve ona ulaştığımızda birdenbire vazgeçme eğiliminde oluyoruz. Peki, kendimize şu soruyu soralım; mutluluk denilen kavram, son model bir arabada mı yoksa düşüncelerimizin yöneliminde mi?

Düşüncelerimiz Bizi Mutlu Etmiyorsa Ne Yapmalıyız?

Mutluluk Alışkanlık Mıdır? - giphy

Bazı insanlar çevrelerinde her ne olay oluyorsa olsun (ister iyi ister kötü olarak düşünün), sürekli bir şeylerden yakınırlar. Acaba hayat onlara göre çok mu acımasız yoksa gerçekten yolunda gitmeyen bir şeyler mi var?

Mutluluğun temeline baktığımızda, kazanılan değerlerin alışkanlıklarımızı da biçimlendirdiğini görüyoruz. Öyle ki, mutluluğun DNA’lar aracılığıyla kodlandığını, yaşadığımız olaylar çerçevesinde geliştiğini ve hayatımızdaki bazı faktörlerin (geçmişimiz, imkanlarımız, amaçlarımız vs.) de etkisi olduğunu düşünmüyoruz. Kendimizi mutlu etmek için alışkanlıklarımıza odaklanmalı ve uygun görmediklerimizi aradan çıkarmalıyız.

Mutluluk Hangi Alışkanlıklardan Geçer?

Mutluluk Alışkanlık Mıdır? - giphy

Bunun cevabı oldukça basit. Aşağıya özetleyerek daha akılda kalıcı olmasını sağlayalım. 😊

Daima gülümseyin

Mutluluk Alışkanlık Mıdır? - giphy

Gülümsemenin stresi azalttığını ve bir süre sonra mutluluğa daha yatkın bir hale gelmemize sebep olduğunu biliyor muydunuz? İçinizden belki o anda gülümsemek gelmiyordur ancak vücudunuzun olaylara tepki veriş şekli, ruh halinizi de mutlaka etkileyecektir.

Gülümsemenin bir diğer psikolojik etkisi ise çok çabuk yayılıyor olmasıdır. Daha çok gülümseme sosyal ilişkilerinizi güçlendireceğinden, çevrenizde daha kibar ve sempatik algılanma ihtimaliniz de artacaktır.

Esneklik Kuralı: Değişim ve dönüşüme açık olun

Mutluluk Alışkanlık Mıdır

Hayat zorluklarla doludur ve yaptıklarımız ya da yapmadıklarımız hayatımızın gidişatını etkiler. Peki, neden değişime açık olmalıyız?

Birçok insan duygu ve düşüncelerinin derin girdabında dönüp durmaktadır. Bu bireylerin değişime sert bir şekilde direnmesi tesadüf müdür? Tabii ki hayır. Kişisel değişim, geleceğin getirdiklerine güvenip, “iyi” olduğuna kuşkusuz inandığımız tabuların yıkılmasıyla başlar.

Eskiyen, kendini baltalayan davranışlardan sıyrılıp yenilikleri kucaklayarak daha iyi fırsatlarla karşılaşmamız da an meselesidir. Pek çok insan değişim ve dönüşümden kaçar. Bunun temelinde bilinçaltındaki korkular yatmaktadır. Bir olayı içselleştirip denemek yerine, temel değer yargılarına sabit bir şekilde bağlanmak çoğu zaman daha cazip gelir.

Önemli olan hayatın sorumluluklarını alarak büyüme ve gelişme fırsatlarını yakalayabilmektir. Hayatın her döneminde karşılaştığımız seçenekler, onlara bakış açımıza göre şekil alır ve hayatımızda buna izin verdiğimiz müddetçe bizi etkilerler. Eskiyi bırakıp yeniyi başlatmak için direnç göstermek yerine, hayatın getirdiği yeni düzenlere nasıl adapte olacağımızı öğrenmeliyiz.

“Bir şeyle savaştığınızda, onu sadece daha da güçlendirirsiniz.” /Chuck Palahniuk

Editörün Seçimi

Mutluluk Basittir

VenForLife

Önceki İçerikEvde 9 Haftalık Antrenman
Sonraki İçerikMr Olympia Aralık’ta Düzenlenecek
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz