Bazı zamanlar kendimizi çok neşeli hissederken, bazen de çok depresif hissedebiliyoruz. Peki, bunun nedeni tam olarak nedir? Mutluluk basittir, sahip olduğumuz sürece bizden iyisi yoktur. Ancak her saniye mutlu olmayı beklemek son derece yanlıştır. Çünkü kişinin hayal kırıklığına uğramasına ve tam tersi beklentisi karşılanmadığı için mutsuz olmasına sebep olabilir.

Mutluluk Basittir

Mutluluk Basittir - Mutluluk basittir

Bazı zamanlar mutluluğu ve huzuru gerçekten çok uzaklarda arıyoruz. Bu da kişisel anlamda daha çok problemle yüzleşmemize neden oluyor. Örnek verecek olursak; birbiriyle neredeyse çok benzer hayatı yaşayan iki kişiden birinin daha mutlu olduğu gözlemlenirken diğerinin ise içe kapanık ve depresyonda olduğu gözlemleniyor. Peki, bunun sebebi nedir? Aynı hayatlara ve yaşam şartlarına sahip olan kişilerin aynı oranda mutlu olamamasının sebebi nedir?

Mutluluk Basittir - mutluluk basittir 7

Konuyu kişisel olarak ele aldığımızda, bazı insanların hayat motivasyonu ve olaylara bakış açısı diğer insanlara oranla daha yüksek ve pozitiftir. Bu insanları nerede görseniz tanırsınız çünkü yüksek yaşam enerjilerini daha ortama girmeden hissettirirler.

Mutluluk Basittir - mutluluk basittir 3

Mutluluğun basit olduğuyla ilgili bir gerçek vardır. Öyle ki, bazen hayat bizi çıkmaza sürükleyebilir ve işler sarpa sarabilir. Böyle durumlarda siz ne yapıyorsunuz?

Birçok insan çıkmaza girdiğinde, bu durumu neden yaşadığını sorgulamak yerine etrafındaki insanları suçlayarak, tek sorunun karşısındaki insanlar ya da nedenler olduğunu vurgular. Ve hatalarını asla kabul etmezler! Bunlar göz önüne alındığında, mutluluğun bazı insanlardan neden daha uzak olduğunu sorgulamamak lazım.

Mutluluk Basittir - mutluluk basittir 6

Bazı zamanlar depresyona daha eğilimli olabiliyoruz. Çevresel faktörler, aile hayatımızdaki sorunlar, iş hayatımızdaki sorunlar, sağlık problemlerimiz gibi günlük yaşantımızı etkileyebilecek pek çok faktörle karşı karşıya kalıyoruz. Bunların ışığında yaşamımızı değerlendirdiğimizde, mutlu olmaya yetecek vakti ve enerjiyi kendimizde bulamıyoruz belki de.

Ama unutulmaması gereken bir konu daha var: Hayattan ne istiyorum ve elde etmek için ne yapıyorum? 

Mutluluk Basittir - mutluluk basittir 5

Hepimizin belirli bir hayat sınavı olduğu kesin bir gerçek. Zor zamanlarla mücadele ederken mutlu olmaya vakit bulamıyoruz ya da mutluluğu kendimizden uzaklaştırıyoruz. Yaşanan travmatik bozukluklar kişinin yaşam kalitesini düşürürken, mutluluğa olan inancını da sorguluyor.

Sürekli sorunlarla karşılaştıkça, önümüze çıkan fırsatları da göremiyoruz bazen. Ya da görmek istemiyoruz. Karşımıza çıkan ve değerlendirilmeyi bekleyen fırsatları elimizin tersiyle itiyoruz ya da ön yargıyla yaklaştığımız için olumsuz sonuçlar alıyoruz. Bu da, hayattaki mutluluk oranımızı ciddi anlamda düşürüyor.

Mutluluk basittir

Vücudun zorlu durumlara karşı geliştirdiği stres duygusu, mutluluk hormonlarının işleyişini etkileyebiliyor

Hepimiz kendimizi iyi hissetmek adına birtakım inançlar taşıyoruz. “İşe alınırsam mutlu olacağım”, “terfi aldığımda benden mutlusu olamaz”, “yeni eve taşındığımda tüm sorunlarım çözülecek” gibi pek çok fikirlerle zihnimizi dolduruyoruz. Ve hedeflerimize ulaştığımızda da yeni mutluluk limanları arıyoruz.

Mutluluk Basittir

Ancak mutluluk bulduklarımızdan çok, yaptıklarımızdan ve deneyimlediklerimizden doğarak karşımıza çıkar. Mutluluğu belirli bir eşyaya ve amaca yöneltiyoruz çoğu zaman.

Hayalini kurduklarımızı elde ettiğimizde ise ilk zamanlarda hissettiğimiz yüksek orandaki mutluluğu tekrardan tadamıyoruz. Sahip olduklarımızdan sıkılıyoruz ya da kendimizi yeni uğraşlara yöneltiyoruz.

Mutluluk basittir

İnsanın en büyük motivasyon kaynağı yalnızca kendisidir. Bir insana ne kadar iyi olduğunu söylerseniz söyleyin, karşınızdaki bunu kabul etmiyorsa bir şey yapamazsınız. Bir insanın en iyi motivasyon kaynağı kendisidir.

En basitinden örnek verecek olursak; bir insanın hayatını şekillendirecek en önemli unsurlardan birisi düşünceleridir. Bir kişi sürekli pozitif düşünüyorsa yaşamında güzellikler de onu bulacak ve işleri rast gidecektir. Ancak sürekli olumsuzluk çukurunda dolaşan biri için bir şey yapamayacağınız gibi siz de o çukura düşebilirsiniz.

“Olgun insan, mutluluğun temelinin kendi içinde olduğunu bilir”. /Quentin Crisp

Editörün Seçimi

Mutluluk İle İlgili Sözler

Mutlu Olmanın 3 Altın Kuralı

VenForLife

Önceki İçerikKronik Stres
Sonraki İçerikHedonik Adaptasyon Nedir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz