Hint mutfağında lezzet artırıcı bir baharat olarak tercih edilen muskat, cilt sağlığını destekliyor, ağrıları dindiriyor. İşte muskata dair bilinmesi gerekenler…

1- Tropikal bölgelerin her yerinde yetişen muskat, küçük hindistan cevizi olarak da tabir edilir.

 

2- Böyle denilmesinin nedeni ise tadı değil görüntüsü. Muskat görünüş olarak hindistan cevizine benzese de, tad olarak çok daha az ve yoğun aromaya sahiptir.

 

3- Ülkemizde yavaş yavaş tanınmaya başlayan muskat tohumlarından yapılan bu baharat, yemeklere tat katarak daha da lezzetli bir hal almasını sağlıyor.

delicious

 

4 -Muskat bu ismi Umman’ın başkenti olan Muskat şehrinden almaktadır.

 

5- Özellikle Hindistan’da yetiştirilen bu bitki, keskin tadıyla son zamanlarda Türkiye’de de popülerliğini artırmayı başarmış.

 

6- Rendelenmek veya toz halinde kullanılmak şekliyle yemeklere lezzetli bir tat veren bu bitkisel aroma, aynı zamanda iştah açıcı olarak da kullanılıyor.

muskat

 

7- Taze bir muskat, yemeklerde lezzet arttırıcı olarak kullanılan bir alternatiftir.

 

8- Endonezya’nın yağmur ormanlarından mutfağımıza taşınan bu lezzet, ağrı kesici etkisi olmasından dolayı da sıkça tercih edilen baharatlar arasında.

 

9- Konstantrasyonunuzu arttırarak işinize veya okulunuza daha verimli bir şekilde odaklanmanızı sağlar.

 

10- Bu baharatın hangi yemeklerde kullanılacağı kişinin kendi ağız tadına göre değişir. Muskatın en sık tercih edildiği yemekler şunlardır:

Muskat ile yapacağınız alternatif bir yemek arayışı içindeyseniz;

-Bazı çorba çeşitleri

-Patates yemekleri

-Et yemekleri

-Sos yapımında

-Peynirli Tariflerde

-Yumurtalı tarifler

ve kişisel arzunuza göre dilediğiniz yemeğe ilave edebilirsiniz.

11- Mide hastalıklarının tedavi edilmesine yardımcı olur. Ölçülü ve yeterli miktarlarda kullanıldığında başta mide ülseri ve gastrit gibi sindirim sistemi problemlerine iyi gelir.

 

12- Ayrıca hazmı kolaylaştırmaya da yardımcı olur.

 

13- Antiseptik özelliği vardır. Eğer kışın tüketirseniz başta grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıklarına yakalanma ihtimaliniz azalır.

 

14- Hem Asya hem de Batı mutfaklarında yer edinen bu baharatın ağaç ve yapraklarından elde edilen yağ da bir o kadar kıymetli.

 

15- Bulantı ve kusmayı önler. Bulantı şikayetlerinizden bu bitkiyi kullanarak kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

 

16- Toksinlerin vücudumuzdan atılmasına yardımcı olur. Böylece böbrek taşı oluşumunu da büyük ölçüde azaltır.

 

17- Son olarak; Yorgunluk ve stres durumlarında tüketildiğinde beyinde uyarıcı etki yapar. Böylece kendinizi daha dinç hissedersiniz.

SEVEBİLECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ DİĞER YAZILAR:

Kahve Lezzetleri: Türk Kahvesi

Yağ Yakıcı Doğal Besinler

Ginseng Bitkisi

Öğrenilmiş İyimserlik Kuramı

Hayalinizdeki Kalça İçin 4 EtkiliHareket 

Çin Seddi Uzaydan Görünmüyor!

vgr

Önceki İçerikÖğrenilmiş İyimserlik Kuramı
Sonraki İçerikKolajen İçeren Preparatlar
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪