Oksitosin Hormonunun Eksikliği Aldatmaya Sebep Olabilir. Yapılan araştırmalara göre, aldatmanın altında yatan pek çok psikolojik faktör yer alıyor. İlişkilerde üçüncü kişilerden sıkıldınız mı? Psikologlar, aldatmayı psikolojik bir sorun olarak görüyor. İşte, oksitosin hormonunun eksikliği ve oksitosin hormonunu artırmak için bazı yiyecekler.

Oksitosin Hormonunun Eksikliği Aldatmaya Sebep Olabilir - Oksitosin Hormonunun Eksikliği Aldatmaya Sebep Olabilir1

Oksitosin Hormonunun Eksikliği Aldatmaya Sebep Olabilir

Uzmanlara göre, aldatmanın başında oksitosin eksikliği geliyormuş. Oksitosin eksikliği ile ilgili gözlemlenen bir deneyde, evli birkaç erkeğe oksitosin enjekte ediliyor. Ardından karşılarına çekici bir kadın getirildiğinde, oksitosin alan erkeklerin çekici kadınlarla aralarına belirli bir mesafe koymak için ısrar edici davrandıkları görülüyor.

Oksitosin hormonu salgılandığında, kişi kendisini daha mutlu ve huzurlu hisseder. Doğumu kolaylaştırıcı etkisi vardır ve cinsel uyarılmanın da artırılmasını sağlar.

Eğer oksitosin hormonu eksikse ortaya çıkabilecek bazı sorunlar

 • Kaygı hali
 • Mutsuzluk
 • Depresyon
 • Sürekli huzursuz ve gergin hissetmek
 • Çeşitli baş ağrıları ve migren atakları
 • Huysuzluk ve sinirlilik hali

Oksitosin hormonunun artması, çiftlerin birbirleriyle olan uyumunu artırır ve huzur sağlar. Peki, oksitosin hormonu nasıl artırılır?

Oksitosin Hormonunun Eksikliği Aldatmaya Sebep Olabilir - Oksitosin Hormonunun Eksikliği Aldatmaya Sebep Olabilir2

Oksitosin hormonunu artıran bazı yiyecekler

 • Yumurta, içerisinde proteini ve pek çok faydalı yağları bir arada bulundurur.  Oksitosin seviyesinin artmasına yardımcı olan yumurtayı günde bir adet tüketerek, hem daha sağlıklı bir beslenme tarzı oluşturabilir hem de pek çok hastalıktan korunabilirsiniz.
 • Su! Oksitosin hormonunu artırmaya yarayan hayat kaynağı olan su, psikolojik açıdan da son derece önemli etkiler sağlamaktadır. Gün içerisinde tükettiğiniz suyun, hem sağlığınıza hem de ruh halinize olumlu etkisi vardır.
 • Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan besinleri tüketmelisiniz. Örneğin zeytinyağı ve somon, oksitosin seviyesinin artmasına yardımcı olan alternatifler arasındadır.
 • Kırmızı et, balık ve tavuk etinin içerisinde bol miktarda protein bulunur. Yeterli miktarda tüketerek oksitosin seviyesinin artmasını sağlayabilirsiniz.
 • Son olarak; acı biber. Acı biberde bulunan kapsaisin maddesi, oksitosin seviyesinin artmasına ve daha sağlıklı kalmamıza yardımcı olur.

VenForLife

Önceki İçerikÇocuklar İçin Ev Güvenliği Nasıl Sağlanır?
Sonraki İçerik6 Günlük PPL Antrenmanı
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz