Omuz Kasları Anatomisi

1795

Üst ekstremite kasları çeşitli gruplara ayrılır. Omuz çok kompleksli bir yapıdan oluşmaktadır. İşte omuz kasları anatomisi.

M. Trapezius (Trapez Kası)

Omuz Kasları Anatomisi - trape

Sırtımızdaki en yüzeyel kas trapez kasıdır. Bu kas; üst, orta ve alt bölge olmak üzere üçe ayrılır. Sırtta büyük bir yer kaplayan trapez kası aynı zamanda ilgi toplayan ve güçlü görünüm sağlayan kastır.

Üst trapez kafatasının köküne bağlanmaktadır. Temel görevi ise kürek kemiğini kaldırmaktır. Yüzeysel olan üst trapez kasının üzerinden başka bir kas geçmez.

Omuz Kasları Anatomisi - trapez kası bölümleri

Orta trapez kası ise kürek kemiklerinin arasında ve rhomboid kasının üzerinde yer almaktadır. Bu kas, yatay olarak uzanan çeşitli kas liflerinden oluşur.

Trapez kasın temel görevi scapular retraction (kürek kemiklerini birbirine yaklaştırma hareketi) sağlamaktır. Rhomboid kası ile beraber çalışır.

1
2
3
4
5
6
7
8
Önceki İçerikMinimalist Odalar
Sonraki İçerikDoğanın Dengesi Bozulursa Ne Olur?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz