Özgüvenli olup olmadığımız, hem bireysel yaşantımızı hem de sosyal ilişkilerimizi etkilemektedir. Özgüven ve ilişkiler hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladık. Keyifli okumalar!

Özgüven ve İlişkiler

Özgüvenli bir birey olmak, ilişkilerdeki iletişimi güçlendiren en önemli faktörlerden birisidir. Kişi özgüveni sayesinde kendini daha iyi ifade edebilir ve karşısındaki insanı anlayabilir. Özgüven bu yüzden hayatımızda önemli bir role sahiptir.

Özgüven ve İlişkiler - giphy

Özgüvenli olmanın ilk kurallarından biri de hayata karşı bakış açımızı geliştirmektir. Her şeye olumsuz mu yaklaşıyoruz, yoksa olaylardan ders çıkarıp geleceğe mi odaklanıyoruz? Kendinize bu soruyu sorun. Eğer cevabı olumsuz yaklaşmaksa, özgüvenli olma yolunda emin adımlarla ilerleyemeyebilirsiniz.

Sizce her şeye olumsuz yaklaşmak ve kafamızdaki karanlık düşüncelerle boğuşmak insan psikolojisini nasıl etkiler? Neden bakış açımızı geliştirmek yerine olaylara tek bir pencereden bakmayı seçeriz?

Özgüven ve İlişkiler - giphy

Bu soruları detaylı irdelediğimizde, hayata bakış açımızın özgüvenimizi, kişiliğimizi ve sağlığımızı ne kadar derinden etkileyeceğini anlayabiliriz.

Güne iyi başlamak için, zihnimizi ve bedenimizi hazırlamamız önemlidir. Hayata olumlu bakış açısıyla yaklaşan kişiler, zihnin ve psikolojik düşüncelerin insan davranışlarına ve gelişimine etkisini iyi kavrayabilirler. Pozitif düşünen birisi elbette ki daha mutlu ve özgüvenli hissedecektir. Bu yüzden bakış açısının gücünü hafife almayın.

Nasıl bakarsan öyle görürsün!

Nasıl görürsen öyle düşünürsün!

Nasıl düşünürsen öyle yaşarsın!

Kafamızda kurduğumuz olumsuz duygu ve düşünceler çoğu zaman gerçekleşmezler. Ancak biz sürekli bunları düşünerek kendimizi bitiririz.

Örneğin, “beni beğenmediği için mi bana öyle baktı, acaba sevilmeye layık olmadığım için mi yalnızım) gibi kafamızı meşgul eden olumsuz argümanlar, kendimizi daha değersiz ve özgüveni düşük hissetmeye neden olur. Daima pozitif olun.

Özgüven ve İlişkiler - giphy

Düşük Özgüven ve İlişkiler

Düşük özgüvene sahip olan kişiler, ikili ilişkilerde daha kıskanç ve bencil olma eğilimine sahip olabiliyorlar. Kendini değersiz hissetme, sürekli aldatıldığını düşünme ve bireyin her zaman yalnızca kendi istediklerinin yerine getirilmesi gibi davranışlar düşük özgüveni belirtisi olabilir.

Özgüveni düşük partnerin şüphelerini kırmanın ilk yolu, ona ne kadar değer verdiğinizi hissettirmekten geçiyor. Karşınızdaki bireyle vakit geçirmenin ne kadar özel ve anlamlı olduğunu yeterince hissettirebilirseniz, o zaman daha ılımlı bir geri dönüş alabilirsiniz.

Editörün Seçimi

Geçmişin Yüklerinden Kurtul

VenEraX

Önceki İçerikYalnızlık ve Depresyon
Sonraki İçerikMevlana Sözleri
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz