Çin’de ortaya çıkan korona virüsü şimdiye kadar binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. İran, Gürcistan ve Yunanistan gibi Türkiye’ye komşu olan ülkelerde de kırmızı alarm verildi. Korona virüsü pandemik bir hastalık mıdır? Pandemi nedir? İşte, haberin devamı…

Pandemi Nedir? - Pandemi Nedir

Pandemi Nedir?

Tüm dünyada eş zamanlı olarak ortaya çıkan ve çok sayıda insanı öldüren bulaşıcı hastalıklara pandemi/pandemik hastalıklar adı verilmektedir. Pandemiler belirli bir kıtada görülebileceği gibi tüm dünyaya da yayılabilir. Bir salgının pandemik hastalıklar kategorisine girip girmeyeceğine Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) karar vermektedir.

Corona Virüsü Pandemik Hastalık İlan Edilecek Mi?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, son günlerde tüm dünyaya yayılan yeni tip korona virüsünün “belirleyici bir noktaya” ulaştığını açıkladı.

Pandemi Nedir? - Pandemik hastalıklar

Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü Açıklaması: Korona Virüs Pandemik Hastalık Olarak İlan Edilecek mi?

  • “Her ülke ilk Corona virüs vakalarına hazırlanmalı. Hiçbir ülke topraklarında virüs olmayacağı kanaatine kapılmasın. Bu büyük bir hata olur. Ancak ne umutsuz ne de çaresiz değiliz.”
  • “Dünya Sağlık Örgütü virüse karşı ulusal planlamasını yapmak isteyen tüm ülkelerin yanındadır. Endişe ve panik bize yardımcı olmayacak. İran ve İtalya’daki vakalar bu virüsün nelere kadir olduğunu bize göstermiş oldu.”
  • “İlk vakalar için hazır mıyız? İlk vaka geldiğinde ne yapacağız? İzolasyon merkezimiz, yeterli ekipmanımız var mı? Ülkeler şu an bu soruları kendine sormak zorundadır.”
  • “Bu virüs influenza (grip) değil, doğru önlemlerle kontrol altına alınabilir. Bu virüsün pandemik potansiyeli var. Şimdi virüsü önlemek ve hayatları kurtarmak için harekete geçme zamanı.”

Bir hastalığın dünya genelinde pandemik olarak ilan edilebilmesi için; daha önce görülmemiş yeni bir virüs olması, kişiden kişiye çok hızlı bir şekilde yayılabilmesi ve sürekli olarak yayılıp tüm dünyayı etkisi altına alması gerekiyor. Korona virüsü tüm bu unsurları taşırken, gözler Dünya Sağlık Örgütü’nün yapacağı açıklamalara çevrilmiş durumda.

Editörün Seçimi

Corona Virüsü Nedir?

Corona Virüsü Planlı Mı? İşte Simpsons Kehanetleri!

Yuan Herong Coronavirüs Hakkında Güncelleme Yaptı

N95 Maske, Corona Virüsünden Korur Mu?

Remdesivir Nedir?

Lassa Ateşi Nedir?

Sars veya Kuş Gribinin Bulaşması Yüz Maskesiyle Önlenir Mi?

Kahve İçmek Psikolojiye İyi Geliyor

Önceki İçerikEddie Hall Yeni Bir Dünya Rekoru Kırdı
Sonraki İçerikSağlıksız Besinler Nelerdir?
katie
Merhaba😊! Sağlık sektöründe çalışıyorum. Edindiğim bilgiler doğrultusunda, sizlere aktif olarak bilgi paylaşımı sunmak için buradayım. “Dünya; hayal kurma ve hayallerini yaşamak için risk alma cesaretine sahip insanların elindedir.” diyor Paulo Coelho. Kendimi bu alanda geliştirmeye yönelttikten sonra farkettiğim bir şey var ki, o da insan en çok yazarken öğreniyormuş.. Kendimi ifade ederek insanlara faydalanabilecekleri bir şeyler sunmanın yazmaktan öte olduğunu, yazacağım konuyu araştırırken bana kattığı bilgiler sayesinde öğrendim. Son olarak; sevdiğiniz işi yapın! Bunu yapmaya başladığınızda, aslında kendinizi de seviyormuşsunuz. Romalı Şair Horace'nin ünlü bir sözüyle cümlemi bitirmek istiyorum.."Başlamaya cesaret edin! Istediği şekilde yaşamayı sürekli erteleyen kişi, nehri geçmek için nehrin kurumasını bekleyen adama benzer.👑💪

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya giriniz